Emakakaela muutused 26.11.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen naine, vanus 23 aastat. Sünnitanud ei ole. Umbes aasta tagasi avastas minu günekoloog mul emakakaela haavandi ja suunas mind edasi Pelgulinna Naistenõuandlasse, kus tehti kolposkoopia. Tuvastati organismist ka HPV-viirus ja selgus, et olen emakakaelavähi riskigrupp. Kuna epiteelsed muutused ei ole väga suured ja pole sünnitanud, siis esialgu pole muud, kui pean käima ca iga poole aasta tagant kontrollis, võetakse vajalikud proovid, rakuanalüüs. Seda olen seni ka hoolsalt teinud. Tekkis küsimus, kas peaksin kontrollis käima ka ikkagi nn tavagünekoloogi juures? Näiteks, kui on oht, et võin olla saanud mõne sugulisel teel leviva haiguse? Ühesõnaga, kas kolposkoopiat teostav arst on ühtlasi minu günekoloog või ta on spetsialist, kes tegeleb ainult emakakaela puudutavate muutustega ja muudes muredes peaksin pöörduma oma endise arsti poole? Ja miks ei soovitata emakakaela epiteelimuutuste ravi sünnitamata naistele? Kas see tähendab, et peale seda ravi ei saa lapsi või see on raskendatud või milles asi?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teiseseks nõustamiseks oleksid vajalikud (eriti patoloogiliste) günekoloogiliste analüüside koopiad 2008-2009. Ilma neid nägemata on vastus teoreetilist laadi.
Kas olete nüüd vaktsineeritud võimalike uute emakakaela vähki ja genitaalkondüloome põhjustavate viiruste vastu? Milline HPV tüüp leiti?
Soovitused:
-paluge oma gün. analüüside koopiad omale kätte ja tulge teisesele nõustamisele
(parimates haiglates on võimalik Ipatsiendi portaalist ise välja printida või saata)
-otsustage, kas soovite sünnitada või soovite rasedusest hoiduda;
-kui soovite hoiduda, siis probleemi lahenemiseni oleks parim kasutada kondoome;
-paljud günekoloogid valdavad kolposkoopiat, kuid suurtes haiglates on nn. kolposkopistid, kes tegelevad vaid kolposkoopiliste uuringutega;
-oluline on informeeritus, kuidas edasi; sünnitama naistel oleks korrektne tõlketermin emaka kaela limaskesta marrastus; haavand on sünnitanud naistel;
-teil on õigus, limaskesta marrastusega naistel on kõrgem risk haigestuda suguhaigustesse ja viiruslikesse haigustesse nagu emaka kaela vähk;
-oluline on vaktsineerimine, lugege juurde www.hpv.ee, www.vaktsiin.ee
Broneerige aeg vastuvõtule online teel ja võtke kaasa gün. analüüside koopiad 2008-2009.
G.Litter, www.naistearst.ee