Voolus 7-aastasel 19.12.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minu 7-aastasel tütrel on viimasel ajal tekkinud mõnel korral voolus. Ikka nii, et vahetab päeva jooksul aluspükse, need lähevad niiskeks. Voolusel on ka kergelt ebameeldiv lõhn (olen neid pükse tõepoolest nuusutanud).

Pesuvahendina kasutab õrnu apteegisarju. Kuid mitte spetsiaalseid intiimpiirkonna pesuvhanedid.

Millest nii väikesel lapsel see tekkida võib? Ja mida teha? Kas selle voolusega määrdunud aluspükstelt saab ka mingit analüüsi võtta, et ehk on tegemist mingi haigusega? Ma arvan, et tütre jaoks oleks ebameeldiv minna günekoloogi juurde analüüsi andma. Praeguses vanuses veel.

Ma tõepoolest vabandan kui mu küsimustes midagi eriti lolli peaks olema. Aga tõesti on mure.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!

Küsimus on täiesti õiguststud ja asjakohane. Olete tubli, et jälgite oma tütre arengut ja püüate teda elus aidata.

Suure tõenäosusega on tegemist füsioloogiliste -geneetiliste protsessidega, mis igal indiviidil on vaid temale iseloomulikud.
Analüüsi ei ole mõtet võtta. Tugev ja terve organism saab ise enamikest "pahadest" pisikutest jagu. Neil ei tohi lasta areneda õige hügieeniga. Mitte külmetada, et organism nõrgeneks. Oluline on tugevdada ja karastada organismi õige toitumise, kehakultuuri, elustiiliga. Piisava vedeliku tarvitamine on oluline.
Tervet last karastada, haiget last põetada - see on lastearstide põhimõte.

Mingil ajahetkel aktiviseeruvad sisenõrenäärmed ja samuti munasarjad, ka higinäärmed jm. Menstruatsioonid algavad meie kliimavöötmes keskmiselt 12.-14. aastaselt. Vahel ka 11. Norm on kuni 16. Enne, kui algavad menstruatsioonid, toimuvd juba muutused hormoonides, limaskestades, vooluses jne.

Soovitused:
-kinkige (jõuludeks?) tütrele kõige ilusam apteegi intiimpesugeel ja õpetage teda 2x ööpäevas end alt pesema; kiitke teda, et nii teevad kõik suured ja ka tema on juba suur, mitte beebi, keda peseb ema
-õpetage igal hommikul panema jalga puhtaid aluspükse ja õhtul kasutatuid panema musta pesu kasti
-looge usalduslik suhe, paluge tal alati teile vaikselt öelda, kui midagi häirib: kui on valus pissida, kui sügeleb
-kodus võiks olla Klotrimasool kreem, et määrida välisgenitaale, kui tekib sügelus või ärritus
-kui nende meetoditega kaebusi ei ole, siis on tegemist füsioloogilise voolusega
-kui siiski tekib probleeme, saab alati nõu oma perearstilt, kes omakorda suunab vajadusel lastearstile (kuni 14) või ka lastegünekoloogile (alates 15)
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt
http://www.apollo.ee/product.php/0761893