Psoc 23.10.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, palun Teil mitte pahandada kuna olen tõesti mures. Seega palun spetsialisti arvamust.
Mure on selles, et suvel avastati mul PSOc + ebakorrapärane tsükkel ning selle raviks määras mulle endokrinoloog metformiini (3xpäevas) ning kuna soov on varsti ka last saada siis selle paremaks õnnestumiseks - et liiksetesk kilodest vabaneda Reductili 10mg. Olen ravimeid võtnud juba ca. 1.5 kuud.Arst ja ka ravimi infolt loetu - ütleb et vältige ravi ajal rasestumist. Täiesti arusaadav ja nii ka toimisin. Kuid juhtus õnnetus, ehk seksimise päris/üpris alguses - vedas kondoom alt ja läks katki. Vaadates kalendrisse siis oli see nagu karistus - paar päeva enne tsükli keskpaikka.
Siit ka minu suur mure. Mis siis saab kui ma nüüd rasedaks jäin - järeltulija vastu ei oleks meil midagi. Oleksime rõõmsad ja sellenimel ma ju ennast ravingi kuid - tarvitan ju hetkel ravimit mille infolehel kirjas vältida rasedust - kuid juhtus just see õnnetus.
Saaksite ehk mid aidata? Juhul kui... oleksingi nüüd beebi ootel...kuidas võiks see ravim loodet kahjustada, kui ohtlikud antud ravimid on?kas peaksin siis tõesti aborti tegema (tänu ühele emakavälisele rasedusele puudub ka üks munajuha). Tegin küll juba koduse testi mis oli negatiivne - kuid kas see nii ruttu juba näitaksi (kõik see juhtus 6päeva tagasi). Kuna teadmatus on see,mis paneb muretsema, ja kuhugi minna midagi ette võtta on veel vara. Siis palun Teid - teie arvamust, kohemust ja nõu.
Olen Teile vastuse eest väga tänulik ja jään seda kannatamatult ootama.
Ette tänades, Murelik neiju

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Murelik Neiu!
Loen Teie kirjast, et Teil on diagnoositud PCO Sündroom, ülekaalulisus, kas ka varjatud suhkruhaigus? ning Teil on olnud patoloogiline emakaväline rasedus munajuhas ja munajuha on eemaldatud. Kõige selle nimetus on kooramatud anamnees ja tüsistatud sünnitusabi anamnees.
Kui jäite rasedaks, on see suur õnn ja juhus. Ärge asjatult muretsege. Soovitused:
-tehke raseduste hommikusest uriinist 1x nädalas, kuni saabub menstruatsioon või rasedustest osutub positiivseks
-lõpetage hetkel ravimite tarvitamine kuni on selge, kas olete rase
-broneerige juba täna plaaniline aeg naistearstile, sest kui edaspidi on vajalik rasedusest hoiduda, siis vajate midagi kaasaegsemat ja kindlamat ning vähem stressi põhjustavat vahendit
-kui rasedustest muutub positiivseks, siis võtke end varakult rasedana arvele, et Teile, kui kõrge riski rasedale saaks teha kõik vajalikud ja võimalikud uuringud, sealhulgas loote väärarendite avastamiseks
-kasutage intiimhügieeniks apteegi intiimpesugeeli Lactacyd 2x ööpäevas ja peske jahedama veega
-hakake kasutama vitamiine rasedatele
Ärge muretsege, vaid aeg annab arutust ja selgust. Andke mullegi teada, millega see stressirohke periood lõppes.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt