Jälle tupeseen 10.09.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 21-aastane vallaline neiu. Umbes aasta tagasi diagnoositi mul tupeseen. Seni on ta avaldunud küllalat leebelt. Kuid nüüd on hakanud häirima. Klotrimasooli kasutamise ajal on kõik O.K., kuid ravi katkestamisel ägeneb haigus nii, nagu ei kunagi varem. Minu küsimus: millised ravimid peale antiootikumide ja rasestumisvastaste vahendite võivad soodustada selle seenhaiguse ägenemist. Kas nende hulka kuuluvad ka hormoonsalvid (flucinar) ja kroonilise nohu ravimid (sudafed ja beconase). Olen kirjandusest lugenud, et leevendust võib tuua ka maitsestamata jogurtiga määrimine ja isegi jogurti- või keffiritampoonid. Kas kaalu oluline langetamine võib kuidagai halvasti mõjuda. Tõenäoliselt jah. Jään vastust ootama. Ette tänades.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kõik muu on õige,aga kehakaalu langetamine küll ei tohiks tupeseent soodustada. Ilmselt on Teil juba tegemist korduva kandidoosiga ja ainult lokaalne ravi ei aita.Võiks teha nn.profülaktilist ravi suukaudsete vahenditega. DIFLUKANI 150mg üks kord nädalas kahel nädalal ja arvan,et probleem on lahendatud.