Sünnitusjärgne periood 11.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Pärast 3-da lapse sündi on probleem pissi pidamatusega ja ka voodielu pole endiselt nauditav, kuigi on möödas juba 2-aastat. Olen kuulnud, et ka tupelihaseid saab treenida, kas on sellisele probleemile ka lahendus ja kelle käest saab abi. Olen ju alles noor naine ja see on kohutav!!! Tänan teid vastuse eest ja ilusat suve.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Uriiniinkontinents e. uriinipidamatus on naistel sage probleem ( ligikaudu 12% naistest kannatab selle probleemi pärast). Uriinipidamatuse teket mõjutab kõige rohkem sünnituste arv. Mida rohkem sünnitusi, seda suurem risk kusepidamatuse tekkeks. Riskifaktoriteks on ka lapse suur sünnikaal, samuti on inkontinentsi rohkem ülekaalulistel naistel.
Pärast sünnitust vaagnapõhjalihased nõrgenevad ja sellega kaasnebki uriinipidamatus ja suguelu häired(väheneb seksuaalne tundlikkus).
Seetõttu on vajalik kohe peale sünnitust hakata tegema vaagnapõhja lihaste treeningut. Harjutuste tegemisega alustamiseks pole aga kunagi hilja.
Lihtsaim ja samas tõhus on teha iga päev tupelihaste harjutusi: pingutada rütmiliselt tupelihaseid ja pärasoolt ümbritsevat lihast nagu püüaks urineerimist tagasi hoida. Selliseid rütmilisi kokkutõmbeid saab teha nii lamades, istudes kui ka seistes, seega igal pool ja igal ajal. Hea efekt saavutatakse , kui teha neid harjutusi iga päev regulaarselt 3-6 kuu jooksul. Vaagnapõhja lihaste treenimiseks on ka spetsiaalsed tupekuulid VAGITRIM. Alustada tuleks kergema kuuliga, hiljem võib kasutada raskemat kuuli. Tuleb õppida liikuma koos kuuliga. Kui kasutada kuuli pidevalt, on vaagnapõhja lihased pidevalt aktiivsed. Vagitrim- kuulid aitavad kiiremini saavurtada head efekti. Sellise treeningu järel kaovad uriinipidamatuse nähud ja paraneb oluliselt ka seksuaalne tundlikkus.
Vagitrim- kuule saab osta apteegist ilma retseptita, kasutamise õpetus on kaasas.Head treenimist!
dr. K.Seemen