seenhaigus 16.11.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Naisel on tupeseen(pärmiseen), tõenäoliselt ka endal. Klotrimazoli ravi ei ole aidanud. Segab väga tugevalt suguelu ja eriti valulik naisele peale vahekorda järgmisel(tel) päevadel. Siis on seent rohkem. Kas ja milline peaks olema ravi, mis oleks tulemuslik?
Samuti küsimus- peale epiduraaliga sünnitust on naisel seksuaalne tupe-kliitori tundlikus peaaegu olematu. Kasutab ka hormoonspiraali. Millest tingitud see võib olla ja mis oleks ravivõimalus?
Lugupidamisega
Ainar

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Ainar,
tupeseen on sage probleem nii raseduse ajal kui ka peale sünnitust. Sageli korduva seeninfektsiooni ravi lokaalsete vahenditega pole tavaliselt enam tõhus ja soovitav on teha seenevastast ravi suukaudsete tablettidega ( Fluconazol).
Peale sünnitust, eriti imetamise perioodil, on libido langus tavaline: kliitori tundlikkus võib olla sünnituse järgselt langenud, kuid see taastub iseenesest, mingit ravi pole vajalik teha. Nii sünnitusjärgne periood ise oma hormonaalsete muutustega organismis kui ka hormoonspiraal(harva) on libido languse põhjuseks.