arusaamatus tablettidega 14.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp.dr.Seeman. Kasutan juba mitu aastat rasestumisvastaseid tabllette femoden. Infolehel on kirjas, et kui võtta neid tablette, peab olema täiesti terve ja pidava arstliku kontrolli all. Kui mina lähen uut retsepti küsima, küsib registraator, mida ma kasutan, laseb arvutist retsepti välja, siis läheb sellega arstikabinetti (vist allkirja võtma), ulatab mulle retsepti ja kasseerib visiiditasu. Olen palunud retsepti 6 kuuks (see pidi olema lubatud), kuid mulle öeldakse, et neid tablette võib kirjutada ainult 2 kuuks ja siis tuleb tulla uuesti arsti juurde. Ma ei saa hästi aru, mida tähendab see pidev arstlik järelvalve, mille tõttu ei tohi kirjutada tabltte rohkem kui 2 kuuks. Infolehl on kirjas rida olukordi, millal ei tohi neid tablette võtta. Minu tervist pole küll keegi kontrollinud ja ise ka ei tea, mis haigused võivad olla. Kas peaksin ise arstilt mingeid uuringuid paluma? Ette tänades Mirge

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere! Pille võib korraga välja kirjutada nüüd 6 kuuks. Terve noor naine võib pille võtta aastaid, kui ei teki kõrvaltoimeid( peavalu, vererõhu tõus). Kui pole mingeid kaebusi, peaks naistearsti või perearsti külastama 1-2 korda aastas, et kontrollida vererõhku ja selleks, et teha günekoloogiline läbivaatus (+PAP analüüs) .
On mõned vastunäidustused pillide kasutamisele, nagu näiteks põetud aju-ja südame-veresoonkonna haigused(infarkt,insult), süvaveeni tromboos, rinnavähk jm. Kas esineb teatud riske pillide kasutamisel, otsustab arst igal konkreetsel juhul ja soovitab siis teisi rasestumisvastaseid meetodeid.
dr. Seemen