Menstruaaltsükli häired ja lastetus 22.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 29 aastane lastetu naine. Seljataga on 8 aastat kestnud abielu. Kuna mul ei õnnestunud selle aja jooksul rasestuda, siis käis ka mees uuringutel ja sperma hindeks anti 4+. Päevad hakkasid mul 15 aastaselt ja kuni tänaseni on tsükkel väga ebaregulaarne, vahe kuni 90 päeva ja miinimum 7 päeva. Väga harva, kui päevad lõpevad 4-7 päevaga, tavaliselt määrib tavapärasele neljale päevale veel mitu nädalat, ei ole ka ime, kui määrib terve kuu.
Arstil hakkasin käima juba 16 aastaselt, anti rasestumisvastaseid tablette, mis pidid tsüklit reguleerima (marvelon), tulemus aga puudus.
20 aastaselt tehti munajuhade läbipuhumine, kus selgus, et munajuhad on läbitavad, on tehtud ka hormoonideuuring, kus taas kõik korras.
2 aastat tagasi lahutasin abielu ja nüüd on mul elukaaslane, kellega sooviks väga last saada, temal on varasemast kooselus lapsed.
Aasta aega tagasi tehti mulle laparoscopia (Tln Keskhaiglas)
DGN: STERILITAS PRIMARIA. VÕIMALIK PCO.
kus avastati järgmist; emakas normis, munajuhad visuaalselt normis, fimbriad vabad, mõlemad munasarjad tiheda kapsliga norm suurust, kromopertubatsioonil vasak munajuha värvainele vabalt läbitav, paremast munajuhast värvainet ei välju- põhjus ebaselge.
Arst ütles, et tegi munasarjadesse augud mis aitaksid rasestuda kuue kuu jooksul, rasestumist aga ei toimunud. Ja kuidas saakski, kui mul on päevad nii sageli, praegu näiteks on juba 28-ndat päeva järest määrimine.
Mida arvate Teie minu loost? Mida ma veel tegema peaksin? Kas olen tõesti lootusetus olukorras?
Ette tänades ja vastust ootama jäädes,
E.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Ebaregulaarsed tsüklid ja pikad määrimised viitavad häirele munasarjade töös.
PCO-ga kaasnevad sageli mitteovulatoorsed tüklid, seega peaks alustama ovulatsioonide indutseerimisega.
dr. Seemen