papilloomviirus 13.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul diagnoositi papilloomviirus. Küsin, kas on üldse võimalik teada saada, millal ma selle viiruse olen saanud (Ilmselt pole see võimalik).
On teada, et viirus kandub edasi puutekontakti kaudu, HPV ei kandu edasi mitte kehavedelikega, nagu teised sugulisel teel levivad mikroorganismid, vaid puutekontakti abil - kas papilloomviirus avaldub ainult suguelunditel või võib see ka mujal välja lüüa, näiteks näo-suu piirkonnas, kui on olnud oraalseks?
Tänud!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere! HPV- ga nakatumise aega on tõesti väga raske ennustada, sest viirus võib organismis olla aastaid "peidus". HPV võib põhjustada kondüloome suguelunditel, k.a. tupes, emakakaelal. Oraalseksiga HPV-ga nakatudes võivad tekkida kondüloomid e. tüükad häälepaeltele.
dr. Seemen