Punetav ala käsivarrel 21.11.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Mureks on 16-aastase poisi käsivarrel olev punetav piirkond.
Tegemist on meie peres elava elukaaslase lapsega. Lapse sünnipaberites on kirjas, et paremal ülajäsemel on hemangioom. Millal see kadus, ei tea, lapse isa ka ei mäleta, aga meie peres elab ta alates 3. eluaastast ja siis oli kõik korras. Umbes 9-10. eluaastal hakkas parema käe piirkond õrnalt punetama (umbes 3-5 cm lai ja ulatub randmest õlavarreni, nii et päris suur), siis käisime ka Tartu Nahakliinikus vastuvõtul ja seal selgus, et see on kaasa sündinud ja suurt midagi sellega teha ei anna, et võib taanduda, võib ka hullemaks minna. Viimase aasta jooksul ongi piirkond tunduvalt punetavamaks muutunud, momendil poiss 16aastane. Punetav piirkond ei ole muust käenahast kõrgem.
Kas tänase päeva seisuga on ikka olukord selline, et polegi midagi teha või on mingeid arenguid selle probleemi lahendamiseks? Kas tasub pöörduda laserravisse?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Osade vaskulaarsete lesioonide (veresoontemoodustiste) puhul on laseril on toimet, teiste puhul mitte. Tartu Nahakliinikus oleva aparaadiga on võimalik osasid hemangioome ravida, aga täpsema hinnangu saab anda arst, kes aparaadiga töötab. Ka lastekirurgidel on mitmeid laserraviaparaate. Kui Nahakliiniku aparaadi öövõimsus ei võimalda seda punast laiku ravida, tasub ka lastekirurgi konsultatsioonil käia.
Muidugi tasub kõige enne küsida noormehe käest, kas laik teda üldse häirib. Kui noormeest hemangioom ei sega, võib jätta laigu ka puutumata.
Lugupidamisega,
Kristi Abram