allergia 09.03.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

mu tütrel öeldi olevat allergia tolmulestade suhtes siis, kui ta oli 5-6 a. vanune. nüüd on ta 10. Sellel talvel on tal peaaegu kogu aeg nohu (mitte vesine) ja väga tihedalt lööb nahale (põlveõndlad ja küünarnuki eespool) välja ekseemi moodi lööve. tütar ise tahab igakord panna nahale "Cutivate" nimelist salvi, sest see võtab kohe sügelemise ära. samuti ei luba ta ninna midagi panna. armastab kuuma-jala-vanni ja hingab teepuuõli auru v. küüslauku. nädala andsin talle ka "Zyrtec" 0,5 tabletti päevas. Kas neid rohtusid tohib tihedalt kasutada? Mida peaks üldse veel tegema, et nohu ja lööve taanduks talveperioodil? Kas peaks uuesti teste tegema? Millised rahvameditsiini võimalused on, s.t. et ei peaks hormoonsalve v. tablette võtma?

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Tolmulesta vastu allergia puhul korraldab teie lapsele vajaliku ravi kindlasti allergiahaiguste arst.

Nimetatud ravimid on tänapäeval ühed enim kasutatavad ja oma toimet hästi tõestanud ravimid.

Kui pikk on ravikuur korraldab selle just konkreetsel juhul selle määranud arst. Usaldage teda. Ravimeid kasutatakse nii tihti kui vajalik ja nii vähe kui võimalik.

Soovitan teil uuesti allergoloogile testima minna. Võimalik, et lisaks tolmulestale on lisandunud mõni muu allergiseeriv aine. Positiivsete tulemuste ilmnemisel püüdke võimalusel ka neid vältida(see ei ole üldse lihtne).

Et mitte pikka aega kasutada hormoonsalve, mis siiski niisuguse nahapõletiku ravis vajalikud on, soovitan näiteks kahenädalase ravimi kasutamise järgselt kasutada lihtsalt allergikutele mõeldud baaskreeme. Neid saate vaid apteegist. Vajdusel uuesti ravimit nädala jooksul.

Sama on nahahooldusvahenditega. Kasutage ikka allergikutele mõelduid.