Seniilne keratoos 03.06.10 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen hädas keratoosiga. Probleemid hakkasid umbes 10 aastat tagasi. Esialgu tekkisid üksikud soolatüüka moodi moodustised (algul olid need heledad, naha värvi, hiljem muutusid tumedaks, osad peaaegu mustaks), hiljem tuli neid üha juurde - seljale, kõhule, kätele, jalgadele jne. Vahel tuleb mõnel moodustisel pealmine kiht ära, mõne aja pärast areneb sellest aga uuesti moodustis.
Olen käinud arsti juures, viimati käisin Tallinnas, Hiiul nahaarsti vastuvõtul.
Arst ütles, et tegemist on seniilse keratoosiga ja ravi on suht mõttetu, neid tuleb kogu aeg juurde ja üleüldse, see olevat rohkem kosmeetiline probleem ja kui mul muud teha ei ole, võin minna kuskile erakliinikusse.
Saan aru, et on kosmeetiline probleem, kuid teisest küljest võttes, jäävad need igale poole ette (rinnahoidja, kaelus jne. ). Ja ega kogu see asi psühholoogiliselt võttes ka hästi ei mõju.
Ja nüüd küsimus:
Millest tekib seniilne keratoos, mis organismiga lahti on, et neid nii palju tuleb?
Kas on ravi? Kuhu ma pöörduma peaksin, sest nagu ma aru saan, iga nahaarst sellise probleemiga ei tegele.

Arst vastas:

dr Karin Hussar

Dermatoveneroloog

Seborroiline keratoos (ka seborroiline tüügas, seniilne keratoos) on kõige sagedasem healoomuline nahakasvaja kesk- ja vanemaealistel inimestel. Tema tekkepõhjus on teadmata, küll aga seostatakse seborroiliseid keratoose päikesekiirgusega ja oma osa on kindlasti ka pärilikkusel (eriti kui tek. juba noores eas ja neid on väga palju). Soovitan Teil pöörduda nahaarsti poole, sest lihtsaim viis nende eemaldamiseks on külmutamine vedela lämmastikuga (nn. krüoteraapia). Ja kindlasti kõik nahaarstid, kel on krüoteraapia võimalus, teevad ka seda protseduuri. Kuid kindlasti ei saa piirduda ühe protseduuriga ja kindlasti ei peata krüoteraapia uute kollete tekkimist. Võimalik on ka küretaaz ja kollete kirurgiline eemaldamine.

Lugupidamisega, Karin Hussar