genitaalherpes 28.04.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere ! Minul on diagnoositud genitaalherpes, ma ei osanud ise seda haigust kahtlustada, sest välissuguelunditel mingeid ville ega lõhesid ei ole. Küll aga on valulik ja põletikuline emakakael. Haiguse ägenedes on alakõhus tunda kipitust ja valu, kuid murelikuks teeb mind see, et ka nn. ägeda perioodi vahel ei saa ma aktiivselt liikuda ega joosta - kõhtu lööb valu, mis tundub alguses nagu "pistmisena", kuid ka peale jooksmist valu ei möödu. Kas see on samuti mingi herpese tagajärg või on viga millegis muus ? Lugesin dok. A. Sõritsa kirjutisest, et enne rasestumist tuleb läbi viia profülaktilist ravi, milles see ravi seisneb ja millal peaks sellega alustama? Praegu kulgeb mu haigus küll üsna ägedalt - kestab mitu nädalat ja algab alati peale mensturatsiooni, kuigi võtan Valtrexi. Kas sünnituse ajal võib laps saada sünnitusteedest nakkuse ka siis, kui herpes pole aktiivne (pole ville)?

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Tõenäoliselt pole genitaalherpese retsidiivide vahel esinev kõhuvalu herpese tagajärg,aga välistada seda ilma Teid korralikult uurimata ei saa.

Genitaalherpes on ohtlik sündivale lapsele ainult siis kui emal on sünnituse ajal herpeetiline lööve sünnitusteedes,aga niisugusel juhul tehakse kindlasti nn.keisrilõige.Kui genitaalherpes pole sünnituse ajal kliiniliselt avaldunud,siis lapsele mingit ohtu pole.

Raseduse ajal on günekoloogidel olemas väga täpsed juhised genitaalherpesega patsiendi ravimiseks ja soovitused sõltuvad raseduse suurusest (mitmas raseduskuu) ning genitaalherpese avaldumise intensiivsusest.

Kui Teil esinev genitaalherpes kestab korraga kaks nädalat ja kordub iga kuu,siis oleks kindlasti näidustatud pikemaajaline supressioonravi.