Madal testosteroon noorel mehel 24.04.16 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutasin teile varasemalt (03.03.16) põhjusega kõrge testosteroon. Selgus, et 791 nmol/l näit oli tõepoolest vale ning oli hoopis 7.91 nmol/l. Järeldan seda sellest, et uuesti analüüsi andes sain tulemuse samasse järku - 6.4 nmol/l Mõned nädalad hiljem kolmandat korda analüüsi tehes 7.46 nmol/l. Kõik analüüsid võetud hommikul enne kella 8. Lisaks testosteroonile lasin määrata ka ülejäänud vajalikud analüüsid.(kirja lõpus)

Meestearst arvas, et madala testosterooni põhjuseks on depressioon. Seost madala testosterooniga ülejäänud proovide näitudega arst välja ei lugenud. Tarvitan fenlafaxine,i ning uinumiseks ketipinori. Püshhiaatriga suheldes sain teada, et tarvitatavad rohud ei tohiks mõjutada testosterooni taset. Venlafaxine,i olen tarvianud üle poole aasta ning ketipinori mõned kuud vähem. Vaimselt on enesetunne hea, kuid probleemid ei ole sellega lõppenud.

Uni on väga katkendlik – kipun ärkama öösel mitu korda ülesse ning on tunne, et sügavat und ei teki. Ketipinoriga on uni stabiilsem, kuid sellegipoolest kehva.

Trenni kõrge koormusega teha ei jaksa. Trenni tegemise isu puudub ning tegutsema hakates tekib väismuse tunne. Keha ei arene füüsiliselt.

Lisaks kipun väga kergesti haigeks jääma. Higistan mitte midagi tehes. Madal libiido.

Olen tõsiselt väsinud kehvast enestundest ning sooviksin hakata korralikult trenni tegema. Magamata ööd põhjustavad probleeme igapäevaelus.

Eelmisest suvest alates olen tarvitanud 100ug D3 vitamiini päevas. Toitun tervislikult. Teen trenni nii palju kui enesetunne lubab. Olen normaalkaalus.(181cm ning 80-82kg)

Arsti esialgne soovitus oli proovida MACA juurt. Teine võimalus asendusravi. MACA juurt polnud esialgu plaanis proovida, kuid muutsin meelt ning hakkan lähipäevil võtma. Munandid kontrollis arst üle, samuti ka rinnas oleva tüki - mõlemad tundusid korras olema.

Kirjutan teile, sest olen huvitatud kolmanda osapoole arvamusest.

Kuidas saada testosteroon paika kasutamata ravimeid?

Kas esmakordsele visiidile tulles on võimalik alustada koheselt asendusraviga, kui selleks soov olemas?

Kas asendusravi võib olla ajutine, või siis pigem elukestev nagu vanematel meestel. Ei ole soovi elupäevade lõpuni asendusravi kasutada, kuid parema enesetunde nimel olen selleks valmis.

SHBG 31.6 nmol/l
S,P-E2 85.9 pmol/l
S,P-FSH 1.96mlu/ml
S,P-Prol 14.23 ng/ml
S,P-Testo 7.46 nmol/l
S,P-Testo 7.91 nmol/l
S,P-Testo 6.4nmol/l
S,P-LH 2.0 mlu/ml

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Hormoonide siseregulatsioon tõesti korras.
Depressioon ja krooniline stress antud juhul kõige tõenäolisem põhjus.
Ravimite kõrval peaks püüdma ka põhjuse tuvastada ja sellega tegeleda.

Noortel meestel kasutame enamasti lühiajalisi homoonravikuure. Võib proovida ka ravikuuri testosterooni stimuleeriva hormooniga.

Järgige praegu määratud kuuri ja kui kuu jooksul selgelt paremaks ei lähe, tasub mõelda hormoonravi peale.