Hpv tüvi 16 21.05.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.

Naisel tuvastati hpv tüvi 16 ja peab minema lõikusele.
Oleme stabiilselt elanud suguelu 10a. koos.
Mida peaksin mina nüüd ette võtma ja milliiseid proove meestekliinikusse andma minema ja kas on see üldse täielikult välja ravitav?
Pole kordagi meestearsti juures käinud, ainult kuulnud hirmutavaid jutte.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

HPV tüvi 16 on üks kõige levinumaid. Meestel ravitakse vaid HPV avaldumisvorme - kondüloome või siis eesnahapõletikku. Kui viirus pärit suhtest väljastpoolt, siis tasuks ennast kontrollida ka muude sugulisel teel levivate mikroobide suhtes. Kui suhe stabiilne, siis minu kogemus näitab, et selleks et HPV nii kaua püsiks kipub seal juures olema veel mingi sugutrakti kaitsevõimet nõrgestav, tavaliselt krooniline põletikuline protsess. Äkki jagate minugagi neid hirmutavaid jutte. Näiteks suguhaiguste uuringud on Ülikooli meeestekliinikus juba ammu valuvabalt esmasest uriinist tehtavad ja ega muudki uuringud midagi kohutavat endast kujuta.