spermiogramm 13.04.04 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mu mehel on tehtud kahel korral spermiogramm. Arst ütles nende tulemuste peale, et kõik on korras ja soovitas süüa E-vitamiini. Samas räägitakse, et normaalsed näidud on Aja B liikuvus kokku 50% ja Morfoloogia normaalseid vähemalt 5%. Proovide tulemused on järgmised:
Spermatosoidide hulk: 1. 41,2milj/mL 2. 41,5 milj/mL
Koguarv: 1. 154,09milj 2. 207,5milj
Liikuvus: 1. A 11% 2. A 17%
1. B 33% 2. B 32%
Morfoloogia normaalseid: 1. 0% (kõrvale oli eraldi veel kirjutatud 4%) 2. 1% (+/-)
Pea defekt: 1. 97% 2. 99%
Muid defekte oli vähem ja arenguvigasid praktiliselt ei olnud.
Mikrofloora: 1. rohke. Ümarrakud 8-7-7 2. mõõdukas, ümarrakud 5-7-6
Testil oli veel kirjas selline näit nagu Tsütoloogia 100%. Mida see tähendab?
Hormoonanalüüsid on korras.
Kas on võimalik, et eri laborid, teevad teste erinevalt ning et sellest tulenevalt ei tähenda morfoloogia 0% ja 1% veel midagi hullu?
Kas selliste näitajatega sperma puhul on rasestumine raskendatud? Kui spermiogramm ei ole hea, kas selle tulemusena võib rasedus ka katkeda?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kuna sperma analüüs on subjektiivne test, siis peaks teadma laborit mille tulemustest kõnelete. Siin tunnen siiki ära Tallinna HTI labori.
Spermatosoidide hulk on mehel normipärane. Esimeses analüüsis oli liikuvus suhteliselt kehva, teises hea. Spermatosoidide väliskuju (morfoloogia) tundub veidi kehvapoolsena. Tsütoloogia 100% tähendab, et kõik ümarad rakud on spermatosoidide eellasrakud ja põletikurakke spermast ei leitud - järelikult ei ole mehel meie tingimustes sagedast lastetuse põhjust nagu eeesnäärme põletik.
Ilma mehe läbivaatuse tulemusi ja hormoonanalüüse teadmata ütleksin, et viljakus on veidi langenud, kuid kui naine on heas korras siis võiks rasestumine ka õnnestuda.
Edu soovides
Margus Punab