Hüsteeriahood 2a6k lapsel 27.02.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu tütrel algasid jonni/hüsteeriahood 2a4k (laps praegu 2a6k). Alguses karjus lihtsalt niisama kui oli kehv tuju või ei soovinud miskit teha mida palusin. Praeguseks on meil 1-2 korda päevas pigem hüsteeriahood kui laps ei saa enda soovitud asja või kui ta peab tegema midagi, mida palun tal teha (tavaliselt riietumise ajal, et koju minna või kodust ära minna. Või kui ei saa multikat vaadata vms). Kõik eskaleerub siis kiiresti ja olukorda rahulikumaks muuta on pea võimatu. Laps ise räägib/nutab/karjub vastakat juttu ehk “tahan üksi olla/ei taha üksi olla”, “tahan koju minna/ei taha koju minna”, “tahan vett juua/ei taha vett juua” jne jne. Oleme abikaasaga kokku leppinud, et iialgi lapsega ei tõrele sel hetkel kui tal on raske emotsioon peal. Pigem ütleme rahulikult, et “sa võid vihane olla/nutta” jne jne. See ei rahusta last, vaid tema näeb selles võimalust vaidlemiseks. Seega praeguseks oleme lihtsalt vaikselt midagi ütlemata lapse juures kuniks hoog üle läheb. Tavaliselt kestab see u 30-40 min. Laps karjub, vahel üritab lüüa, kuid me ei lase. Vahel viskab patju maha või lükkab tooli pikalt. Ma näen, et ta tahab tegelikult minu juures olla, kuid ennast sel hetkel puutuda/lohutada ei luba ja ütleb “mine ära”.
Paar korda on tulnud selline hoog ka keset ööd nö mitte millestki peale.
Hoog lõppeb sellega, kui näen lapses muutust, et ta on valmis sülle tulema ja lohutamist vastu võtma. Siis muutub hetkega rahulikuks ja kaisutab. Kui küsin, mis juhtus, siis vastab, et “olin vihane, aga enam ole” või “ma ei tea”.

Muidu on laps väga asjalik ja aktiivne. Räägib väga palju, mängib rollimänge, võib tundide viisi raamatuid meiega koos vaadata ja lugusid kuulata jne.

Oleme kuulnud “kohutavatest kahestest ja kolmestest”, mille kohaselt käivad suured tunded ja sellised hood ealiste iseärasuste alla. Kuid teistalt ka kahtlen, kuna tuttavate samaealised lapsed nii suurte hoogudega silmitsi ei tundu seisvat. Samas oleks kena saada kinnitust, et selline käitumine on siiski normaalne selles vanuses ning möödub ajaga.

Loodetavasti leiame suuna, mille poole edasi liikuda. Kas võtta need hood omaks teadmises, et need on mööduvad või pöörduda lasteneuroloogi poole.

Tänan vastuse eest!
Kõike head!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Tegemist on sellele eagrupile omase käitumisega. Laps on tark ja manipuleerib Teiega. Minu soovitus; sellise hoo korral ärge tehke lapsest välja, s.t. jääge temaga ühte tuppa, kuid ärge pöörake talle tähelepanu, vaid tegelege mingi muu asjaga. Kui nii käitute, siis lakkavad jonnihood palju kiiremini. Lohutust ärge pakkuge, vaid oodake kuni ta ise Teie juurde tuleb.
Edu!
Lugupidamisega
Anu Sööt