2-aastasel lapsel hüsteeriahood 16.09.11 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu kaheaastasel pojal on viimase nädala jooksul olnud äärmiselt kõikuv meeleolu. Ta ärritub pisimagi meie poolt tehtud "vale" liigutuse või tema poole heidetud pilgu peale.

Veidi taustast ka. Ta on praktiliselt siiamaani saanud kõige muu kõrval ka rinnapiima. Et imemise soov ea kasvades järjest intensiivsemaks muutus, võtsin nüüd augusti viimasel nädalal ette võõrutamise. Jõudsime omadega niikaugele, et septembri algusest saadik saab ta piima ainult õhtuti, enne magamajäämist.

Ka tahan ära nimetada, et umbes nädala eest tekkis tal ootamatult palavik (tal oli küll olnud väike nohu, kuid minu hinnangul ei midagi tõsist), mis tipnes öösel 38,8 kraadi juures voodis vappumisega (arvan, et see võis olla palavikukramp, kuid kuna ma varem näinud ei ole, siis täpselt ei tea) - vappumise vaigistamiseks lasin tal rinda imeda ning andsin pool teelusikatäit Panadoli. Vappumine vaibus vast minuti-pooleteise jooksul.

Ning nüüd, paar ööd tagasi ärkas ta suure nihelemise peale, hakkas nutma ning mulle tundus, et ta püüdis samal ajal oma jalgu katsuda - tundus, et need tegid talle valu. Jalgu silitades tundsin käe all sääremarjades kergeid krampe.

Tagasi hüsteeriahoogude juurde. Kui ta juhtub samal ajal istuma, siis ta hakkab end ääritunult ette-taha õõtsutama ning pead nt vastu diivani seljatuge prõmmima. Kui ta seisab, siis ta kas viskab end pikali ning hakkab mõne aja möödudes pead täiesti valimatult kuhugi vastu taguma või hüppab õhku ning maandub põlvedele (seda teeb ta korduvalt - pärast maandumist tõuseb püsti ja hüppab uuesti). Ise ta sealjuures röögib täiest kõrist.

See lapsuke on meie pere kolmas laps, kuid olukord on minu jaoks täiesti uudne ning teeb mind väga murelikuks. Ühest küljest mõtlen, et tegemist võib olla minu proovilepanekuga - nii mõeldes laseksin tal igal muul juhul veidi aega omaette karjuda, lootes, et see iseenesest vaibub, ning seejärel järjest harvemini ette tuleb. Selle mõtte kasuks räägib asjaolu, et kui laps on nt vanaema -vanaisa pool, siis tal selliseid hoogusid ei esine. Vanaema ütleb, et ta küll vahest ärritub (nt siis, kui vanaisa kohukest "õigelt" poolt ei ava), kuid see on täiesti tühiasi, võrreldes sellega, mis meil kodus sünnib.

Teisalt näen, et laps ei tule kirjeldatud olukorraga ise väga hästi toime - jääb mulje, et ta kaotab nende hoogude ajal iseenda üle igasuguse kontrolli - ma ei julge teda üksi jätta, kuna kardan, et ta võib end tõsiselt vigastada.

Nende hoogude ajal hakkab ta lähedalolijaid ka käte ja/või jalgadega lööma.

Olen (ja kogu meie pere on) püüdnud temaga sel ajal rahulikult rääkida, sülle võtta, ringi kõndida ja tähelepanu mujale juhtida, silitada - täiesti lootusetu. Olen talle paaril korral, eriti ärevate hoogude ajal rahustuseks ka rinnapiima pakkunud - ma näen, et laps läheb nii endast välja (näost punane ja süda peksleb kõvasti), et olen mõelnud, et 'tea, kas lastel ka seesuguse suure pingutuse peale infarkt või insult võib tekkida.

Kogu meie pere on lapse seesugusest käitumisest äärmiselt häiritud - me kõik püüame praktiliselt kikivarvul käia, et teda mitte millegagi ärritada, sest tema reaktsioon võib olla väga ettearvamatu ning selle pealtvaatamine tekitab täiesti abitu tunde.


Ma olen väga tänulik, kui leiate aega minu mure peale veidi mõelda ning head nõu anda. Kas see võib olla lihtsalt jonn või võib seesuguse käitumise taga olla mõni tõsisem neuroloogiline probleem? Kuidas ma/me peaksime sellistel puhkudel toimima?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Arvan, et 2 tegurit on kokku langenud: rinnast võõrutamine on väga hiljaks jäänud ja 2a vanuses hakkavad lapsed aru saama, et nad on midagi iseseisvat, s.t. vanematest sõltumatut ning see tekitab hirmu.Nõuanne: jätke rinna pakkumine täiesti ära ning püüdke jonnihoogudele mitte tähelepanu pöörata.
Kui sellised hood esinevad ka vanavanemate juures, siis tuleks lasteneuroloogi poole pöörduda.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Aastase lapse vaktsineerimine pärast haigust

Tere!

Pereõde ütles, et aastase lapse korralise vaktsineerimise võib läbi
viia ka kõige hiljem alles 1,5-aastaselt. Kui pikk võiks olla selle
vaktsineerimise aeg pärast seda, ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimast! Arvan, et 3 kuud on täiesti piisav aeg. Aeg sõltub aga kindlasti lapse enesetundest, tema käitumisest peale meningiidist tervenemist.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

arnold chiari malformation 1 tüüpi

Tere! Minu lapsel avastati arnold chiari malformation 1 tüüp,tal on tihti peavalud ja küsiksin kas see esimene tüüp võib minna üle 2 tüüpi arnod chiari ja kui ohtlik on see haigus?

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!!
Aitäh pöördumast!
Arnold Chiari I tüüp ei lähe üle II tüübiks.
Kaasuda võivad peavalud.
Lugupidamisega
Anu Söötl

Loe edasi

Lapse areng

Tere!
Mu laps kohe 12 kuud,aga ei kõnni.
Tugede najal hakkas käima juba detsembris.
Samuti ei ei seisa ta n-ö iseseisvalt ilma toeta,laseb kohe pepuli.
Perearst ütles,et tema probleemi ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Selles vanuses laps ei peagi veel kõndima. Toe najal väga varakult kõndimine ei arenda väga hästi koordinatsiooni, mis areneb käputades. Võiksite last siiski neuroloogile näidata.
Lugupidamisega
Loe edasi

Laps köhatab

Laps juba kuu aega köhatab nii söögi ajal kui aktiivsel liigutamisel. Kui istub rahulikult siis ei köhata. Kas tegemist on tikkidega või peaks pöörduma arstile.

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimuse eest! Soovitan pöörduda arsti vastuvõtule. Tikid avalduvad eeskätt rahuolekus ja millessegi süvenemisel.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi

14-kuune harjutab vale hääldusalust

Tere!

Mind paneb muretsema minu 14-kuuse tütre lalin, kus ta kasutab vale hääldualust: susistab s-i ja põristab r-i. Kõik muud häälikud on seetõttu samuti vildakad, sest hääldusalus on vale. ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere ja aitäh pöördumast!
Kui Teile tundub, et lapse kõne-eelne areng on oluliselt muutunud ja ta ajab keelt palju suust välja, siis tuleks pöörduda laste neuroloogi vastuvõtule.
Lugupidamisega
Loe edasi

3a lapse pissimine

Kirjutas seoses oma 3-aastase pojaga.
Ta oli 1,5-aastane kui tal päeval mähkme ära võtsin ja suht kiirelt hakkas ilusti potil käima. Öösel oli mähe all. Kui oli miskit üle kahe aasta vana ja öösiti ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Meditsiini seisukohast lähtudes peaks poisslaps "kuivaks" jääma hiljemalt 6a vanuses.Nooremas vanuses une ajal nvoodi märgamist ei peeta patoloogiaks ning sellepärast Teid ...

Loe edasi

Laps lööb ennast

Tere!

Mul on mure seoses oma 2a 3kuu vanuse tütrega. Nimelt on tal komme enda pead lüüa. Viskab ennast kõhuli maha ja lööb peaga vastu põrandat (õnneks mitte küll väga kõvasti) või seisab ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast!
Teie laps on lihtsalt oma arengu käigus avastanud meetodi, kuidas vanemate tähelepanu saada. Ärge pöörake nendele pea löömistele mingisugust tähelepanu ning mõne kuu ...

Loe edasi

Unehäired

Tere!

Mul on mure seoses minu 10 kuuse poja une häiremisega. Hommikused ja lõunauned on võimatuks läinud. Keskmine unepikkus nii hommikul kui ka lõunal on 2-3 tundi. Laps magab hetkel vaid ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast!
Kui laps on ärkvel olles rõõmsameelne ja areneb hästi, siis ei ole vaja katkendliku une pärast muretseda. Tegemist on kindlasti ajutise probleemiga, millest laps "kasvab ...

Loe edasi

Lapsel on tikid

Tere! Poiss on 7a. Eelmisel kevadel lapsel tekkisid tikid- silmapilgutamine. Asi läks hullemaks suvel, kus mõlemad silmad hakkasid pilgutama korda mööda. Käisime neuroloogi vastuvõtul. Sain konsultatsiooni ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere !
Aitäh pöördumast!
Tikid võivad sageli kesta puberteedini, võivad lõppeda ka varem ja väikesel protsendil jäävad ka täiskasvanuikka. Väga sageli esinevad nad kuni kümnenda eluaastani. ...

Loe edasi

Lapse närvisüsteemi häired

Olen 6 aastase poisi vanaema. Meil on väga suur mure ja palume Teie abi. Laps läheb sageli närvi, tühiste asjade pärast või mõne õpetussõna pärast. Aga probleem on selles, et last pole enam võimalik maha ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast!
Soovitan siiski pöörduda psühhiaatri vastuvõtule, sest selline mure ei kuulu neuroloogi pädevusse.
Lugupidamisega
Anu Sööt

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: