1 kuu vanuse lapse unes nihelemine 17.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure seoses 1 kuu vanuse imikuga. Probleemid magamisega algasid juba peale teist elunädalat. Päeva pealt muutus magamine. Laps sündis väheses hapnikupuuduses. Pressid kestsid 3 tundi ja lapse südametoonid langesid. Lõpuks sain lapse välja ja laps sai veidi lisahapnikku. 10 min peale sündi sain lapse enda juurde. Laps oli rahulik ja magas esimesed kaks nädalat hästi. Vahest isegi 5-6 h jutti. Kui laps sai 2 nädalat vanaks siis last ma enam magama ei saanud. Hakkas probleem sellega, et näen, et laps unine ja jääb juba ise magama, kuid hakkab minut pärast magamist nihelema/ringutama, seejärel magab edasi. Ja see ringutamine vüib kesta terve uneaja, kuni 2 tundi . Või äärmisem juhul ärkab ta ise nutiga veidi aja pärast üles, kuna nihelemine segab teda. Peale seda püüdsin last kõhuli nagama panna. Esialgu aitas. Magas nagu nott. Kuid siis hakkas ka kõhuli olles see nihelemine pihta. Vankris nagab mul samuti kõhuli kuna selili ta pidevalt niheleb läbi une. Nüüd on hakanud ka kõhuli olles vankris seda tegema. Tal nagu sügavat und eriti ei olegi. Vaid siis kui ta kinni mässin lina sisse siis suudab uinuda aja jooksul. Vahest harva magab ka 3 h niimoodi mähituna jutti. Gaasid on lapsel ka, kuid alati vastu hommikut hakkab see punnitamine pihta. Väga probleeme õnneks gaasidega ei ole. Kakab korra nädalas ja saab rinnapiima vaid. Kaka on normaalne. Muret teebki see nihelemine. Selili ma teda absoluutselt magama panna mähhkimata ei saa sest niheleb end üles. Kõhuli saab veel kuidagi kuid samamoodi peab ta end iga minuti tagant ringutama või jalgu sirutama. Ma ei saa aru milles probleem ja see segab ju lapse und. Ööunne läheb 21.00 ja jääb sissemähituna magama kenasti. Ärkab enamasti esimest korda 01.30. Annan rinda ja peale seda haklab ähkimine ja puhkimine. Vahelduva eduga magab ja ärkab 5.00. Olen mures ka unetundide pärast kuna neid tuleb vähe kokku. Öö jooksul ehk ongi 4 tundi sügavat und. Päeva jooksul magab alates 30 min kuni 2 h järjest. Nii ehk tuleb kokku päevas 5 h und. Samas ärkvel olles on laps rõõmus. Nõus ka omaette olema. Ehk oskate öelda kas see nihelemine või ringutamine on normaalne ? Kas läheb üle? Peaksin kuskile pöörduma ?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapsed ikka liigutavad ennast une ajal ja üldreeglina suudavad ka pärast nihelemist iseeseisvalt uinuda.Hapnikupuuduses sündinud lastel võibki uni olla rahutum, aga see paraneb ajaga. Kui laps on ärkvel oleku ajal rõõmus ja rahulik, võtab kaalus juurde ja areneb normaalselt, siis tema vähene uni pole probleemiks.
Tänapäeval ei soovitata lapsi panna kõhuli magama, sest kõhuli magades on suurem risk imiku äkksurma sündroomiks. Sobib magamine selili või külili.
Võite teha igaks juhuks B-12 vitamiini sisalduse analüüsi lapsele, selle puudus võib ka rahutust tekitada.
Kui rahutu uni põhjustab tervisehäireid (kaaluiive vähene, areng pole eakohane, ärkvel olles ka laps düskomfordis), siis paluge perearstilt saatekirja neuroloogi konsultatsioonile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor