esmaabi lapse HAIGESTUMISEL 19.04.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

On palju juhiseid esmaabi kohta õnnetusjuhtumite korral, aga ma ei suuda leida komaptset esmaabijuhendit lapse HAIGESTUMISEL.

Olen lugenud läbi rea laste tervist käsitlevad raamatud, ja pea igast leian mõne vihje ohtliku olukorra märkamiseks, aga ei ole ühtegi, kus need oleksid kokku koondatud. Üks kirjutab, et ohumärgiks on kummis või lohkus lõge, teine et üle 40 palavik, kolmandast leian vihje täppverevalumite kohta, neljas kirjutab, et isegi loidus on ohumärk.

Et aga oskaksin kriitilises olukorras SÜMPTOMEID MÄRGATA (on olemas kogemus, et ei märganud), õigel ajal abi kutsuda ja arstile olulisi sümptomeid kirjeldada, peaksin neid tundma (arvan, et tegelikult ju iga ema peaks).

Kas tõesti on ainus võimalus ise raamatukogus referaat koostada?
Või on siiski see info ka kusagil kokku koondatud? (sobib ka inglise või saksakeelne allikas)

------
NL aegne "lapse tervis" kirjutab ka südamelöökide ja hingamissageduse lugemisest - kas see info on tänapäevaks vananenud? Või on seda mõtekas teha ka praegu, kui lapsel on ka mingid muud haigustunnused?

Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Haigusi on tuhandeid ja seetõttu on ka ohumärgid väga erinevad. Samuti sõltuvad ohumärgid lapse vanusest. Seepärast on väga raske anda ühest ja alati kehtivat loetelu ohumärkide kohta.
Sel aastal avaldati ajakirjas "Lancet" artikkel 7 ohumärgi kohta esimesel elukuul ja need on järgmised: toitmisraskus, krambid, laps liigutab ennast ainult välise ärrituse korral, hingamissagedus üle 60 korra minutis, rindkere sissetõmbed, palavik üle 37,5 ja alatemperatuur alla 35,5 kraadi.
Suuremate laste puhul on ohumärgid teistsugused nagu näiteks: kuklakangestus; uimasus, loidus ja last on raske äratada; lõgeme väljakummumine; raskendatud ja/või kiirenenud hingamine; keeldumine söömisest; tugev valu; raske vedelikupuudus tingituna kõhulahtisusest või oksendamisest või joomisest keeldumise tõttu (kuivad huuled ja limaskestad, aukus silmad); tsüanoos (sinakas naha või limaskestade värvus); ootamatu ja tundmatu nahalööve; liigese turse, punetus ja valu; palavik üle 40 kraadi mis ei alane palavikku alandavate ravimite andmisega; krambid; ebatavaline urineerimine (liiga sage, liiga harv, valu pissimisel jms).
Eesti keeles on välja antud järgmised raamatud, millest saate lugeda erinevate haiguste ja nende ohumärkide kohta:
1.Anne Ormisson, Eberhard Schmitd "Sünnist puberteedini. Lapsed ja nende tervisehäired"
2.Mirjam Stoppard "Väikelapse esmaabi"
3. Peter Abrahams "Lapse tervise entüklopeedia"
Internetist võite lugeda inglise keeles palavikuga lapse kohta http://www.nice.org.uk/nicemedia/pdf/CG47Guidance.pdf

Edu soovides,
Tiia Voor