Beebi väljaheites verd 30.03.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu 5 nädala vanuse lapse väljaheites on näha verd, mitte palju vaid nagu mõni tilk, värvuselt punane. Laps sööb ainult rinnapiima, kakab päevas keskmiselt 4-5 korda (pissib tihedamini), kaka on vedel, kollakas ja kergelt tükkis. Kehakaal on ilusti tõusnud, laps muidu rõõmus, palaviku ei ole, gaasi valusid esineb harva. Millest võiks vähene veri tingitud olla?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiima saav imik võibki kakada mitu korda päevas. Oluline on, et laps oleks ise rahulik, vaevusteta, võtab kaalus hästi juurde ja areneb eakohaselt.
Veri imiku kakas võib olla tingitud järgmistest probleemidest:
1. lõhed või fissuurid päraku ümbruses - need oleks näha, kui vaadata pepuava.
2. toiduallergia või -talumatus. Kõige sagedasem põhjus on rinnaga toitva ema menüüs lehmapiim. Minu soovitus on ema menüüst täielikult välistada kõik toidud, mis sisaldavad piimavalku/piima üks kõik mis moel. Lugeda hoolikalt toidusiltidelt koostist. Eliminatsioon peaks kestma vähemalt 4-6 nädalat, et näha, kas piima välistamisel kaob vereeritus.
3. mingi nakkushaigus, aga siis peaks kaasnema ka lapse üldseisundi häire ja palavik.
4. väga harva mingi kirurgiline haigus, aga see tekiks äkki ja koos tugeva kõhuvaluga.
Kui tita pepuava ümbruses ei ole punetust, lõhesid, siis kõige tõenäolisem põhjus verikakaks võiks olla lehmapiimatalumatus, mille korral peab ema rinnaga toitmise ajaks välistama kõik piimatooted ja veri kaob.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

.