Beebi väljaheites verd 30.03.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu 5 nädala vanuse lapse väljaheites on näha verd, mitte palju vaid nagu mõni tilk, värvuselt punane. Laps sööb ainult rinnapiima, kakab päevas keskmiselt 4-5 korda (pissib tihedamini), kaka on vedel, kollakas ja kergelt tükkis. Kehakaal on ilusti tõusnud, laps muidu rõõmus, palaviku ei ole, gaasi valusid esineb harva. Millest võiks vähene veri tingitud olla?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiima saav imik võibki kakada mitu korda päevas. Oluline on, et laps oleks ise rahulik, vaevusteta, võtab kaalus hästi juurde ja areneb eakohaselt.
Veri imiku kakas võib olla tingitud järgmistest probleemidest:
1. lõhed või fissuurid päraku ümbruses - need oleks näha, kui vaadata pepuava.
2. toiduallergia või -talumatus. Kõige sagedasem põhjus on rinnaga toitva ema menüüs lehmapiim. Minu soovitus on ema menüüst täielikult välistada kõik toidud, mis sisaldavad piimavalku/piima üks kõik mis moel. Lugeda hoolikalt toidusiltidelt koostist. Eliminatsioon peaks kestma vähemalt 4-6 nädalat, et näha, kas piima välistamisel kaob vereeritus.
3. mingi nakkushaigus, aga siis peaks kaasnema ka lapse üldseisundi häire ja palavik.
4. väga harva mingi kirurgiline haigus, aga see tekiks äkki ja koos tugeva kõhuvaluga.
Kui tita pepuava ümbruses ei ole punetust, lõhesid, siis kõige tõenäolisem põhjus verikakaks võiks olla lehmapiimatalumatus, mille korral peab ema rinnaga toitmise ajaks välistama kõik piimatooted ja veri kaob.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Test näitab beebi väljaheites verisust

Tere. Meie beebipoiss on 6 kuune. Kui ta oli ca kuu ajane, siis tundus, et lapsel on liigselt gaase ja arst tegi väljaheitest proovi mis näitas väga kerget vere sisaldust. Silmaga mina seda eristada ei ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kolonoskoopia ja täiendavate uuringute vajalikkuse üle otsustab laste gastroenteroloog. Enne uuringut võiks laste gastroenetroloogiga konsulteerida.

Lugupidamisega,
Loe edasi

3.k. beebi väljaheide

Tere.
Mure on 3.k. beebitüdrukuga. Nädalapäevad olen täheldanud, et beebil on väljaheitse pruunid liivatera moodi terakesed. Laps on rinnapiimatoidul. Kakab ülepäeviti ja siis kas korra või paar. ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Laste omapära on see, et nad võivad kerge kõhulahtisuse või rooja muutusega reageerida kõikide haiguste korral. Arvan, et need terakesed väljaheites on eelkõige tingitud käesolevast ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi