Test näitab beebi väljaheites verisust 01.07.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Meie beebipoiss on 6 kuune. Kui ta oli ca kuu ajane, siis tundus, et lapsel on liigselt gaase ja arst tegi väljaheitest proovi mis näitas väga kerget vere sisaldust. Silmaga mina seda eristada ei suuda. Ja vahelduva eduga on test ikka positiivne olnud. Olen (laps sai seni rinnapiima) menüüst kõrvaldanud piimatooted, muna ja püüan hoiduda ka soja ja jahutoodetest kuid test endiselt positiivne. Muid teste polegi tehttud kui vaid veresisalduse oma väljaheites. Nüüd saime saatekirja kolonoskoopia tegemiseks. Ma isiklikult arvan, et kuna silmnähtavalt pole aru saada, et kakas verd on, laps kasvab ilusti, on rõõmus, pole enam nii gaase, ka väike lööve mis paarikuuselt jalal oli on kadunud peale teatud toitude eemaldamist, on kolonoskoopia ehk liiga raske kuna laps pannakse ju ka magama mis omakorda ei ole hea. Kui tihti selliseid proove tehakse? Ma arvan, et kui ma poleks kunagi last väljaheidet testida, siis poleks sellest ka mingit probleemi olnud ja nähes väljaheidet siis ei usu, et ükski ema arvaks, et mida väga valesti on. Kas sellises olukorras on kolonoskoopia mõistlik või milliseid teste võiks enne veel teha või mida proovida?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kolonoskoopia ja täiendavate uuringute vajalikkuse üle otsustab laste gastroenteroloog. Enne uuringut võiks laste gastroenetroloogiga konsulteerida.

Lugupidamisega,
Tiia Voor