Lapse toitumine 31.01.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mulle ja minu prouale teeb natuke muret meie poja toitumine.
Ta on üpriski valiv toidu suhtes.
Toidud,mida ta sööb on:
Keedetud hakkliha,
Lasteaia pudrud maitsevad ka üldiselt,kodused ei meeldi.
Kartulipüree ja keedetud hakkliha segatuna ühe "Hipp" püreega(kokku tuleb selline ühepajatoidu moodi söök.)
Erinevad kohupiimakreemid(meenub umbes 5 erinevat maitset,mis talle sobivad).
Sepik,leib(pigem ilma katteta,aga vahel juustuga)
Paneeritud kanafileed,
Maisigaletid,
Maisihelbed (maitsestamata ja ilma piimata)
Kinderi/Valio kohupiima/šokolaadi batoonid,
Vahel sööb ka pilaffi ja makarone,suppe ei soovi üldse ja eriti aldis ei ole uusi toite proovima.
Veel sööb pirni ja õuna(kooritult)
Magusat armastab ka(piparkooki,küpsist)
Cheetose ja Viguri krõpse ka,aga need pole kindlasti igapäevane toit ja kogused pole suured.
Toidu kõrvale pakume mahla (õuna/ananassi 100%mahla,ilma lisasuhkruta)muul ajal joob vett.

Minu küsimus on,et kas toidukordade ajal peaksime teda hoidma laua ääres,kui talle toit ei sobi ja ta soovib lahkuda või peaks kehtima reegel,et vanem otsustab,mida laps sööb ja kui ei söö,siis kahe toidukorra vahel süüa ei anna?

Kas peaksime pakkuma alati sobivat alternatiivset toitu talle,kui uus või pakutav toit ei sobi?

Kas peaksime lubama lapsel otsustada mida ta sööb?

Kas toidukordade vahel näksimise(näiteks maisigaletid või puuvili) on okei või mitte?

Kuidas üldse saada laps uusi toite proovima,pigem meelitustega,sest käskimine ju head tulemust ei anna?

Olen lugenud ja uurinud,et alla nelja aastased lapsed ongi toidu suhtes väga valivad,kas on mingi vanus või hetk,millest peaks hakkama tema toitumise pärast muretsema?

Parimat

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimene reegel kehvalt sööva lapse puhul on, et toidukordade vahel ei tohiks olla näksmisi, mis rikuvad isu järgmiseks söögikorraks.
Igasugune magus vähendab söögiisu, sinna alla lähevad ka maitsestatud kohupiimakreemid, mis on magustoit!!.
Vanem on ikkagi see, kes teeb lapse lapse menüü ja valib lapsele tervislikud ja eakohased toidud.
Mõned lapsed on kehvad sööjad ja uute toitudega harjumine võtab aega või ei harju nad nendega üldse. Ühe uue toiduga harjumine võtab aega 10 ja enam pakkumiskorda. Üldreeglina taha lapsed kokkusegatud toite, st kus taldrikus on koos mitu erinevat toiduainet, näiteks supp. Siis on võimalus panna toidud eraldi anumatesse ja laps ise võtab nendest talle sobivad toidud ja paneb need ise oma taldrikule. Kui laual on väga suur toitudevalik, siis ka on lapsel keeruline otsustada, mida ta tahab.
Kui laps joob söögikorra alguses magusat mahla, siis see täidab kõhtu ja vähendab ka söögiisu. Seega võiks mahla pakkuda pigem põhisöögi järgi.
Oluline on, et laps saaks midagi igast toidugrupist - piimatooted, teraviljad, liha-kala, köögi- ja puuvili, marjad.
Lapse kasvades tavaliselt toiduvalik laieneb.
Kuigi Teie laps on juba väikelapseeast väljakasvanud, siis ehk ikkagi võite leida mõned soovitused laste toitmise kohta https://www.elselts.ee/els/images/lapsevanemad/2020/imik_vlaps_toit_koduleht.pdf ja toitumisnõstajate soovitused toituvalivate laste korral on järgmised:

Ärge pange taldrikusse erinevaid toite segamini, vaid andke talle võimalus ise otsustada, mida ta täna lauale pandust sööb.
Pakkuge alati erinevaid toite, aga samas aktsepteerige lapse valikut süüa teistmoodi kui teie, nt. ilma kastmeta, ilma lihata, toidu kõrvale piima joomata jne.
Huvi äratamiseks võib lapsele killukese tema valikust välja jäänud toitu pakkuda, teinekord saadab sellist käiku edu.
Isutust võib tekitada kõik magus, sh. ka mahl, magusad jogurtid ja hapupiimajoogid. Vaadake üle lapse magusatarbimise harjumus ning tehke tervislikud korrektiivid. Selgitage lapsele alati muutuste tähtsust tema tervise seisukohalt, ärge jätke last teadmatusse.
Sööge koos, tehke seda järjekindlalt, olgu see tore traditsioon ning söögilauas valitsegu alati rahulik-rõõmus meeleolu – see ei ole probleemide lahendamise koht.
Ärge jätke lapsele võimalust süüa tühja kõhuga suvalisi snäkke (tšipsid, šokolaadibatoonikesed, magusad helbed, saiakesed), sest siis ei söö ta söögilauas midagi. Kui lapsel on nälg, pakkuge talle söögitegemise ajaks korralik võileib või puuvili ning kutsuge ta ikkagi lauda kasvõi klaasikest keefiri jooma.
Lapsele ei mõju käsk „mine võta ise ja söö!“ Eriti kehva isuga lapsele. Ta ei võta külmikust ega pliidi pealt potist midagi ise. Et laps sööks, peab toidu serveerima ning temaga koos sööma.
Kehtestage kord rämpstoidu osas, nt. mitte sagedamini kui vaid ühe korra nädalas.
Söögilauas ei tohi lapsega kurjustada – siis jääb see talle meelde kohana, mis tekitab ebameeldivaid emotsioone.
Nippe:

Pange portsjon valmis, aga tõmmake kahvliga joon ning öelge, et piisab, kui ta sööb pool portsjonist – igal juhul on see parem, kui lihtsalt kahvliga taldrikus sonkimine.
Serveerige lastepäraselt, kasutage fantaasiat.
Lapsed ei armasta keedetud köögivilju, aga pea ükski laps ei ütle ära valmislõigutud köögiviljadest ja jogurti-dipikastmest – pakkuge võimalust sageli niimoodi toorest köögivilja süüa.
Peitke köögivili muu toidu sisse – nt. porgand või lillkapsas kartulipüree sisse, erinevad köögiviljad püreesupi sisse.
Heade rasvhapete saamiseks (NB! Kui lapsel ei ole allergiat) jätke lauale pähkli-ja rosinasegusid, samuti valmislõigatud puuvilju snäki võtmiseks;
Võtke ette mõne küpsise (kaerahelbeküpsis, kookoseküpsis) või põneva magustoidu tegemine koos lapsega. Kiitke teda, maitske koos tulemust.

Edu soovides,
Tiia Voor