Aastane laps imeb oma huult 28.09.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu aasta ja 6-kuune laps on hakanud oma alahuult imema. Alguses täheldasin seda siis, kui ta mulle sülle tuli ja ta nö mõnules (umbes poolteist kuud tagasi). Siis hakkas õhtuti enne magamajäämist seda tegema. Aga nüüd teeb peaaegu koguaeg, isegi söömise vahepeal. Mõned päevad tagasi ta kukkus ning ta ilmselt selle huule imemise tõttu sai huule veriseks nii seest- kui väljaspoolt. Kaks päeva ei olnud enam seda imemist, kuid kui huul ära paranes, oli kohe ka imemine tagasi. See tundub väga halb harjumus, mis ka aina süveneb. Huul on igal vabal hetkel suus..
Pöidla imemise kohta on palju materjali, kuid selle teema kohta ma väga infot ei leidnud.
Kas õigem oleks lihtsalt seda ignoreerida ning loota, et see harjumus lihtsalt kaob?
Või peaks huult suust välja tõmbama? Või üldse mingit asendustegevust pakkuma (nt lutti)?
Infoks veel, et lutist võõrutasin lapse 10-kuusena.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilmselt on huule imemine harjumus, nagu ka pöidlaimemine. Ega väga head lahendust sellise harjumuse lõpetamiseks pole. Kui tähelepanu juhtida, võib harjumus isegi süveneda. Pigem pakkuda mingit asendustegevust. Lutti ma ei soovita, selle imemisest hiljem lahti saamine võib osutada väga keerukaks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor