ülahuule nokkimine 04.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

minul mure oma 7aastase tütre pärast, kes tihti nokib oma ülemist huult. Mitte kuidagi ei suuda teda sellest võõrutada. Millest see põhjustatud on ja kas see on ohtlik, kui sellele lõppu ei suuda teha?

Palun abi.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui huulte nahk on täiesti terve, siis huulenokkimine on tõenäoliselt harjumuslik. Kui nokkimine tekkis seoses kooliminekuga, võib see olla uuest situatsioonist tingitud stressi-ärevuse väljenduseks. Kui aga huulel on näha mingisugust löövet, peaksite pöörduma nahaarsti poole.
Halvast harjumusest lahti saamiseks ei piisa, kui Te lihtsalt ütlete, et ei tohi nokkida. Kui laps hakkab huult nokkima, peate tema tähelepanu nokkimisest kõrvale juhtima, andest talle mõne muu tegevuse, ülesande. Tehke nii järjepidevalt. Soovitan ka kasutada regulaarselt hügieenilist huulepulka, sest kuivad huuled kipitavad ja võivad põhjustada nokkimist.
Kui vaatamata Teie jõupingutustele nokkimine ei vähene, pöörduge psühholoogi poole.

Edu soovides,
Tiia Voor