Beebi öine magamine ning kõhukinnisus. 01.06.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu suur mure järgmine. Beebi on sünnist peale vaevanud gaasid mille tõttu pole öösel maganud..kui saab rinda siis magab max pool tundi ning siis pean sülle võtma ja siis jääb magama mis kestab samuti pool tundi ja nii möödub iga öö..rinda võtab u 5 kuni 10 min.päeval on rõõmus ja tegus..päeval magab ilusti kärus u 1.5 tundi ei vehi käte ega jalgadega nagu öösel . Päeva plaan enam jaolt nii ärkame kell 8.00 siis saab rinda. Siis saab juurvilja püreed kell 11.15 . Jääb ka peale seda vankris magama kuskil 1.5 tundi ning siis kell 15.00 saab rinda .peale seda mõnikord teeb ühe une 1.5 h max mõnikord mitte. Siis 18.00 saab uuesti rinda ja siis 21.00 saab rinda ja üritame magama minna. Algul jääb pooleks tunniks ja siis hakkab maraton. Mida eelpool nimetasin.tundub et tal pole kõht tühi aga tahab rinna otsas olla.Hambaid on 6.üleval 4 ja all 2 tk. PÄeval on mõnikord viril aga tundub et hammastest . nüüd kus hakkasin lisa andma on probleem ka seedimisega ..nimelt sünnist saadik kakas ta vaid kord nädalas . Nüüd kui hakkasin lisa andma ehk siis erinevaid juurvilja püreesid nind puuvilja omasid punnitab nii jubedalt et hakkab karjuma ja kui midagi tuleb siis vaid suurem pabula moodi mis siis oleks just kui laiaks litsutud.See juhtub siis 2 kuni 3 päeva tagant mõnikord iga päev. See on kõigi toitude puhul nii mis annan..ka tavaline kartuli porgandi liha püree..kaerahelbe pudrusid olen ka proovinud anda põnni omasid ..nende kaasneb ka lööve jalgadel . Olen lihtsalt nõutu. Arvan et peaks juba saama lisatoitu kuna vanus seal maal aga väga halb on vaatada kui ta punnitab ja nutab..olen ka mõelnud et jätan rinna ära aga pudelit ega luti ei võta üldse..ploomipüree ning mahl aitavad ka veidike

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kaheksakuune laps peab kindlasti saama lisatoitu - putru, köögi- ja puuvilja, liha. Kõhukinnisuse korral peaks sobima täistera kaerahelbepuder, samas nisu ja riis on kinnistava toimega. Puuviljadest teevad kaka pehmemaks õun, pirn, ploom. Enamik juurvilju peaks ka soodustama seedimist, kõige vähem küll kartul. Kuna kuuendaks elukuuks on lõppenud kaasasündinud rauavarud ja emapiim sisaldab vähe rauda, siis laps peab saama ka liha, soovitavalt punast tailiha. Kaheksakuune laps peaks saama lisatoitu 200 gr päevas ja toidukordi võiks olla 5-6 ning öist toitmist ei peaks selles vanuses enam üldse olema. Kui laps sööb öösel sageli, siis tema päevased toiduportsjonid võivad jääda väiksemaks kui ette nähtud ja öösel võiks seedimine nö "puhata". Ilmselt on lapsel öine söömine luti ja rahustamise eesmärgil, püüdke öist söötmist vähendada. Lastearstid soovitavad rinnapiima anda vähemalt 1-aastaseks saamiseni. Rinnapiim on kergesti seeditav ja sisaldab lapse kasvuks ning arenguks vajalikke toitaineid (vähe on rinnapiimas vaid K-, D- vitamiini ja rauda). Piimasegudega toitmisel muutub kaka tavaliselt tihkemaks ja kakamise sagedus harvemaks. Seepärast arvan ma, et piimasegu ei ole kõhukinnisuse lahenduseks.

Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui väljaheide on kõva, laps kakab harva (alla kolme korra nädalas) ning kakamine põhjustab talle vaevusi. Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire (funktsionaalne häire) ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli, näiteks dieedimuutusel, lisatoitudega harjutamisel. Kui kaebused on aga püsivalt ja dieedimuutus ei aita või kui kakamine põhjustab lapsele korduvalt vaevusi, lapseel tekib kaaluiibe puudulikkus või arengus pidurdumine, tuleb pöörduda arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor