Väikelapse unelämbumus 15.03.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu homme 2-aastaseks saav laps vaevleb uneaegsete hingamisseisakute käes. Satun sellele peale siis, kui ta päevaund magab ja läheneb juba aeg, mil peaks hakkama ärkama. Tavaliselt juhtub see siis, kui ta on jõudnud magada juba vähemalt kaks tundi (kokku võib ta päeval magada vahel isegi kuni 3 tundi, tavaliselt aga siiski vähem, umbes 2,5 tundi). Olen teda siis, kui hingamisseisakutele peale satun, alati äratanud.
Ööune ajal toimuvate hingamisseisakute kohta ei oska ma midagi öelda, sest magan lapsega samal ajal. Öösiti ta ärkab küll mõnel korral, aga ta küsib siis piima juua. Võimalik, et tal on hingamisseisakud ka siis. Muidu on hästi arenenud - hakkas äkki rääkima (moodustab nii lühi- kui ka pikki lauseid ja osaleb lihtsates vestlustes) aasta ja seitsme kuuselt. Saab kõigest aru ja teeb isegi nalja, füüsiliselt on ka normaalselt arenenud. Keele osas häirib küll üks asi: nimelt keel paistab olevat veidi nõrk (nt L-täht on ebamäärane, vahel vahetab selle tähe J-tähe vastu, kuid selle probleemiga olen alustanud tegelemist - varsti toimub esimene logopeedi külastus ja olen sisemiselt juba valmis pikaks keele treenimise perioodiks, kus olen põhiline suunaja).
Minu mehel on samuti hingamisseisakud une ajal, ravi/abi pole ta otsinud. Lisaks sellele ta norskab.
Norskamist on lapsel aga harva - ainult siis, kui on nohu. Muul ajal hingab nii vaikselt, et pole eriti kuuldagi (ainult siis, kui oma kõrva tema nina juurde panen, siis kuulen korrapärast hingamist). Niimoodi olen ka mina alati hinganud oma ema jutu järgi.
Oluline info on ehk see, et kui mu laps oli 1-1,5 kuud vana, siis oli tal kaks korda nutukramp - korra jõudis isegi sekundi sinine olla. Pöördusime arsti poole ja tehti mitu-mitu uuringut - aju oli vähemalt siis arsti sõnade järgi ilus. Last uuritigi, nagu aru sain, pealaest jalatallani üle. Ja siis ühtegi leidu peale kahestunud neeru ei leitud.
Kuhu, kelle poole peaksin väikelapse unelämbumusega pöörduma? Laps veel lasteaias ei käi, aga ka mina ei saa kogu aeg lapse und valvata tema kõrval olles, lisaks võib lapse tervis/tulevik kannatada, kui ta on hapnikupuuduses. Näiteks tänagi, kui olin tema päevaune ajal köögis esimesel korrusel süüa tegemas, siis viimane kord, kui teda teisele korrusele vaatama tulin (aeg-ajalt käin alati piilumas, kas kõik on korras) ehmusin taas..., sest laps oli käed pannud silmade peale, need olid vajutanud ninasõõrme kinni ning isegi siis, kui ta vahepeal ahmis sõõmu õhku, ei saanud ta seda kinnipigistatud sõõrme tõttu just palju, kindlasti mitte piisavalt. Ja ma ei tea päris minuti pealt, kui kaua ta niimoodi seal vaevles. Tean vaid seda aega, kui teda viimati vaatamas käisin ja äratamise ajavahemikku. Äratasin ta niimoodi, et võtsin käed nina pealt - seepeale ta ärkas kohe ja hakkas nutma, ilmselt ehmus. Andsin talle veidi juua ja edasi hakkaks laps rõõmsalt mängima. Võib-olla oli alguses küll veidi segaduses, aga see ei paistnud eriti välja.
Niisiis, kas saaksite anda nõu, kelle poole kõige kiiremini pöörduda? Kas soovitaksite nt Hea Une Keskuse poole pöördumist?
Kas on olemas mingisugust andurit vms, mis hakkab heli tekitama, kui tekivad une ajal pikemad hingamisseisakud? Või sellist seadeldist pole olemas?

Olen tänulik vastuse eest.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Unelämbusmisega lastega on vast kõige suurem kogemus dr. Heisl Vaheril Hea Une Keskuses. soovitangi tema vastuvõtule pöörduda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor