Rinnast võõrutamine 08.05.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Püüan võõrutada oma 13 kuust last rinnast. Öösiti ta ei söö alates 5ndast elukuust. Hetkel on alles jäänud ainult õhtune une-eelne söötmine.
Soovin teada kui palju peaks selles vanuses laps saama rinna võõrutamise ajal ja pärast seda täispiima (lehma) lisaks tahkele toidule? kuskilt lugesin, et päevas u pool liitrit? kas see natuke palju ei ole?
Hetkel oleks siis õhtune rinnaga söötmine + u 200ml täispiima päevas? ja hiljem kui võõrutatud siis 500ml päevas?
Kas sinna kaltsiumi alla lähevad ka juustud jm toiduained täispiima saamise arvelt?

Suur tänu vastamast ja päikest soovides,

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üle aastane laps võiks saada piima, sealhulgas rinnapiima, ööpäevas kuni 400 - 500 ml. Piimatoodete hulka võib arvestada ka muud piimatooted, st jogurt, kohupiim, juust jne. Piima peaks laps saama kas toidu sees (nt. piimaga tehtud puder) või toidu kõrvale tassist. Toidukordade vahele ei peaks piima aega piimatooteid pakkuma. Aastane laps võiks saada kolm põhitoidukorda (hommiku-, lõuna- ja õhtusöök) ning kaks korda vahepala ehk oodet.

Lugupidamisega,
Tiia Voor