Sagedad haigused, raske hingamine 27.01.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen lapse sagedaste köha-nohude pärast mures. Lasteaias on ta nüüd käinud juba kolm aastat, aga endiselt kimbutavad hingamisteede haigused vähemalt korra kuus. (Lasteaia alguses (esimesel-teisel aastal) esines neid veel sagedamini.) Haiguse kulg on tavaliselt järgmine: nohu, mis muutub tugevamaks ja tekib juurde köha. On kuid, mil saame nohust-köhast kiiresti lahti ja need ei lähe väga hulluks, aga sageli muutub lapse hingamine kiireks ja raskeks, laps räägib hingeldades (ahmib vahepeal õhku). Magades hingab häälega ja kiiresti. Seda on üsna hirmuäratav kuulata ja ma ise ei julge öösel magadagi, sest tunnen et pean ta hingamist jälgima. Päris eluohtlikuks pole olukord muutunud ja kiirabi pole olnud vaja kutsuda. Mina oleksin seda isegi mõnel korral teinud, aga mees on arvanud, et nii hull asi ei ole. Perearstile pole ma kunagi kohe aega saanud, et perearst tema hingeldamist kuuleks ja selle kohta midagi öelnud oleks. Tavaliselt oleme perearstile saanud aja paari päeva pärast või hiljem ja selleks ajaks on olukord juba normaalsem ning kopse kuulates on arst alati väitnud, et kõik on normaalne ja lihtsalt röga kurgus. Minul aga on väga raske üha uuesti ja uuesti oma hingeldavat last näha. Eelmise aasta septembrist alates on selliseid raskeid hingeldamisega haiguseid olnud vähemalt kolm-neli. Praegu kaasa arvatud. Lisaks nohule-köhale tõusis lapsel päeval ka palavik (37,6). Millest selline hingelamine tekib? Kas see on mõne tõbise lapse puhul normaalne (väiksemal vennal ei ole sellist asja ette tulnud)? Kas peaksin vahetama perearsti? Vereproov võeti lapsel näiteks viimati siis kui ta oli ühe aastane. Kui ma olen ekstra proovi küsinud, et kasvõi veenduda lapse hemoglobiini tasemes (laps on lasteaias väga valivaks sööjaks muutunud), pole perearst pidanud vereproovi võtmist vajalikuks... Kas on lootust, et ühel hetkel ei kaasne nohu-köhaga enam seda hirmsat hingeldamist?

Mures ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

kui lapsel on olnud korduvalt hingamisraskust, siis peaks lapse üle vaatama lastearst (näiteks. allergoloog-pulmonoloog), sest tegemist võib olla astmaga. Ja hea oleks, kui ikkagi arstiharidusega inimene näeks hingeldushoogu, sest oluline oleks teada saada, kas raskendatud on sisse- või väljahingamine või mõlemad ja mida on kopsus kuulda hingamisraskuse ajal.
Lapsed võivadki põdeda aastas kuni 7-9 infektsiooni. Kui laps on suvel terve, siis talvisel ajal võib ta olla kord kuus, mõnikord ka kaks korda kuus haige. Aga hingamisraskust üldreeglina tavalise põdemise ajal ei tohiks olla.

Lugupidamisega,
Tiia Voor