Beebi kollasus 12.04.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Laps on sünnist saati selline jumekas olnud. Haiglas ei mõõdetud bilirubiini ja kolmandal päeval haiglast välja saades oli paberile kirjutatud lapse naha kohta kergelt ikteeriline ja algava ikteerilisusega (lastearsti poolt). Toona ei osanud ise mõeldagi, et lapsel kollasus.
Kuskil ca 2 elunädala paiku avastasime, et silmamunad kollakad. Läksime 2nädalaselt perearstile, kes võttis vereanalüüsi ja saime teada, et laps on kollane.
Bilirubiini näit oli 220 ja konjugeeritud näit 19.
Mõni aeg hiljem andsime uue vereporoovi ja siis oli langenud 160 peale.
Olin vahepeal ise (laps oli 4-5 nädalane) rinnapõletikuga haiglas ja ka seal käis lastearst aparaadiga mõõtmas (näit oli 120).
Nüüd 7 nädalaselt andsime uue vereproovi perearsti juures ja näit oli 112 ja konjugeeritud 6.
Perearst on öelnud, et hea, et on langustrend ja ilmselt on tegu rinnapiimakollasusega. Ise mõtlen ja olen lugenud Teie varasemaid nõuandeid, et selleks peaks olema välistatud kõik muud võimalikud haigused. Perearst ei ole minu teada seda teinud või vähemalt ei ole kindlalt mulle kinnitanud, et kõik on okei.
Ütleb, et jälgime ja vaatame ..kuidas areneb motoorselt jms.
Mulle teeb muret, et lapsel siiani ka silmavalged just äärtest veidi tumedamad (hallikad-kollakad tunduvad) ja loomulikult ise ka jumekas.
Laps kakab tihti peale igat söögikorda. Sööme 7-8 korda ööpäevas ja ainult rinnapiima saab laps. Lapse kaaluiive 6 nädalaselt arvestades madalamat kaalu oli plus 1,4kg.
Kas peaks tehtama mingeid täiendavaid analüüse või peaksin pöörduma kuskile ?
Viimasel korral perearst ütles, et võib proovida peale söömist paar teelusikat keedetud vett anda ? Mida sellest arvata ?
Tänan ette vastuse eest,
Ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Olen Teie perearstiga ühte meelt, st ilmselt on tegemist rinnapiimakollasusega.
Kuna bilirubiini väärtus väheneb pidevalt, siis pole alust kahtlustada, et selle taga on haigus. Kui bilirubiini väärtus suureneks või püsiks ühel tasemel, siis peaks kahtlustama haigust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor