Beebi magamine 30.09.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mureks lapse õhtul magama saamine ja öised ärkamised.
Umbes kuu aega tagasi saime lapse õhtul magama kell 20.00 süles kussutades või voodis enda kõrval hoides (käsi peal , et püsti ei tõuseks), samuti öösel kui ärkas, siis lutt suhu ja käsi peale ja jäi uuesti magama. Öised söömised lõpetasime 6 kuuselt. Ja magas siis hommikul 6 või 7-ni.
Ülemiste hammaste tulekuga kuu tagasi ei tahtnud senised moodused enam sobida, siis sai tiss abiks võetud. Nüüd seis selline, et jääbki magama õhtul ainult tissiga ja ka öösel tahab tissi 4 tunni tagant (kesköö paiku ja siis 4 või 5 paiku hommikul). Oleme seostanud seda nüüd sellega, et on tekkinud uuesti öised söömise harjumused ja ta ärkabki regulaarselt 4 tunni tagant seoses tühja kõhuga. Kuidas saada laps uuesti ilma tissita magama ja et magaks terve öö? Praegu läheb suht hüsteeriasse kuni tissi saab.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Uneprobleemid on lastel üsna sagedased. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine. Tõenäoliselt tekkisidki uneprobleemid seose hammaste lõikumisega.
Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Kümnekuuse lapse unetsükkel on 45-60minutiline ehk siis sügav uni ja ärkamist vaheline periood on ca üks tund. Alates kuunedast elukuust peaks laps magama öösel ca 6 tundi söömata/toitmata. Kui laps öösel ärkab, siis peaks tal lubama/õpetama öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuda. Selleks püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja ning proovige mitte rinda anda. Ma ei usu, et laps on öösel näljane, laps kasutab Teie rinda lihtsalt lutina. Kui olete veendunud, et lapse kõht on tühi, siis andke lapsele õhtul enne magama minemist putru, see täidab kõhtu kõige paremini. Kui Te jätkate lapse öist toitmist, siis hiljem on sellest nõiaringist veelgi keerulisem läbi murda. Öise söömisega on lapsel hommikuks kõht täis ja siis võibki ta päeval halvemini süüa ja öösel rinda nõuda. Kindlasti väheneb ka lapse kasvades tema unevajadus ja võib-olla peaksite panema lapse magama veidi hiljem.
Ega üheseid soovitusi ei saagi anda. Vahel saab öisest söömisest lahti, kui ema läheb magama kas teise tuppa või hoopski kodust ära, aga siis peavad pereliikmed olema nõus ja saama hakkama öösel röökiva lapsega.
Edu soovides,
Tiia Voor