Mure 8-aastase tüdruku söömisega 23.08.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, meil see probleem olnud kogu aeg, et tütar ei söö piisavalt ja ei söö liha ega kala. Millegipärast ei ole ta seda kunagi teinud. Nüüd, kui ta koolis käib, hakkab see kuidagi muret rohkem tekitama.Tüdruk on umbes 137cm pikk ja kaalub 25kg. Selles olen ma kindel, et sundida teda rohkem sööma pole mõtet. Äkki oskate mingisugust nõu anda või kuhu peaksin pöörduma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige tavalisem halva söögiisu probleem on söögiaegadest mitte kinni pidamine ehk siis laps saab põhitoidukordade vahel kas magusaid jooke või snäkse või midagi muud sööki. Siis ongi nii, et kui jõuab kätte söögiaeg, on lapse isu rikutud. Seega esiteks kindlad söögiajaid: kolm põhitoidukorda ja paar oodet ning vahepeal aniult vesi joogiks.
Kui laps on närb sööja, see tähendab sööb vähe, siis on võimalik tõsta päevas saadavat kalorite hulka lisades rasva toidule. Te ei pea mitte lapsele rasva sisse söötma, aga näiteks joogiks 3,5% piim, pudru sisse õli või võid, kastmed teha koorega jne. Muidugi ei saa väga kaua suurema rasvasisaldusega toitu pakkuda, aga see on üks võimalus.
Kui lapsel on mingisugused kindlad toidud, mida ta alati väldib, siis võib olla tegemist psühholoogilise tõrkega ja võiksite nõu pidadad psühholoogiga. Näiteks Tartu Lastekliinikus tegeleb söömishäiretega Külli Muug, tema juurde vastuvõtuks peab olema saatekiri.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Kõhuviirus ja oksendamine

Tere!

Mure on 3,7 aastase tüdruku pärast. Haigus hakkas halvalõhnaliste kõhugaaside, kõhulahtisusega ja seejärel oksendamisega, läksime Merimetsa haiglasse ja olime seal eelmine nädal 4 päeva ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kui oksendamine ja kõhuvalu jätkuvad, siis pöörduge haiglasse tagasi.
Kodustest vahenditest võite proovida anda juua Rehydroni või Hydral Plusi.
Kindlasti ei ole oksendamise ...

Loe edasi

Mure 2,3-aastase tüdruku kaaluga

Mure nimelt selles, et laps võtab kuidagi liiga palju kaalus juurde. Hetkel on 2,3- aastane ja kaalub pea 16 kg ja pikkust on 92cm. Perearst on küll öelnud, et jääb sinna piiri peale. Et pisut siiski ülekaaluline. ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Teie perearstil on õigus, et laps jääb oma kaaluga praegu veel normi piiridesse. Hindamaks, kas suur kaaluiive on tekkinud alles praegu, oleks vaja teada lapse kohta ka varasemaid andmeid.
Loe edasi

Jälle suur kõht

Kunagi andsite nõu 5-aastase tüdruku suure kõhu kohta. Nüüd oleme asjaga sealmaal, et teeme juba mitmendat kuud perearsti nõuandel igal õhtul kõhulihaste harjutusi ( "jalgrattasõit", istessetõus, jalgade ...

Vastas dr Maret Eller

Lugupeetud Kirsti!

Et Teile nõu anda, peaksin last nägema. Minu vastuvõtuaeg on esmaspäeviti Puusepa 8 (Tartus) kl.12-14.

Lugupidamisega M.Eller.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi