Laps ei söö lisatoitu 28.06.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul kohe täitsa mure, sest meie 6kuune laps ei söö ühtegi lisatoitu. Kõigepealt alustasin 1,5 nädalat tagasi kartuliga (segasin rinnapiimaga), siis lillkapsas, kõrvits, porgand...teisel päeval ei teinud enam suudki lahti, hoidis huuli nii kõvasti pruntis. Suure meelitamise peale sain ikka natuke anda ja sellepeale tekib alati okserefleks.
Ta peaks juba lisa juurde saama, aga no ei söö. Mida teha? Kas võiks anda midagi magusamat (pirni, õuna vms), aga kardan, et ei hakka mul siis soolast enam sööma.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisatoiduga alustamise aeg on erakordne ajajärk lapse arengus. Senini vaid üht või kaht (rinnapiima ja/või piimasegu) maitset tundnud beebi hakkab kogema uusi maitseid ja lõhnu, toidu erinevat konsistentsi ja erinevaid söömisvõimalusi. Lapsevanematel tuleb lapsele uusi toite pakkudes kannatlikku meelt varuda. Lisatoitu on sobiv lapsele anda alati enne rinnapiima või piimasegu. Muidu võib laps näljasena kõhu piimast täis süüa ning seejärel lisatoidust keelduda. Nii jäävad vajalikud toitained lapsel saamata. Last on sobilik toita rahulikus õhkkonnas, kannatlikult ja kiirustamata. Jääge kannatlikuks ka siis, kui laps maitsvast toidust keeldub. Kõik imikud ei harju uue maitsega kohe, sageli kulub selleks 10–15 maitsmiskorda. Oluline on pühendumine lapse toitmisele. Toidukordade ajal tuleb tegelda lapse söötmisega. Ka lapsel ei ole hea söömise ajal teiste asjadega tegelda, nii ei ole soovitatav söömise ajal näiteks lapsele raamatu näitamine või ka mänguasjadega tähelepanu hajutamine või teleri vaatamine. Pere ühised söögiajad võiks sättida lapse söögiaegadega samaks ning süüa kõik koos. See loob mõnusa õhkkonna ja jätab lapsele mulje, et koos söömine on pere jaoks oluline sündmus. Last ei ole õige sööma sundida. Laps hakkab sel juhul söömist ja toitu seostama ebameeldiva või isegi hirmutundega ning sellest võivad alguse saada trots ja vastumeelsus toidu suhtes. Kui laps keeldub uuest toidust, soovitame seda paari päeva möödudes järjekindlalt uuesti ja uuesti pakkuda. Uut toitu võib segada ka rinnapiimaga või muu lapsele juba tuttava toidu või joogiga. Kui vaatamata korduvatele katsetamistele laps ikkagi keeldub toidust või lisanduvad muud probleemid (näiteks oksendamine), peaks nõu pidama perearstiga.

Edu soovides,
Tiia Voor