Sage öine ärkamine 20.04.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Siiani magas meie laps öösel suurepäraselt, sõi nii 2-3 tunni tagant. Nüüd viimasel nädalal ärkab peaaegu iga tunni tagant virinaga üles. Panen lutti, et mitte kogu aeg sööta, aga luti viskab kohe välja ja enne rahulikuks ei jää, kui ikka tissi suhu saab. Siis sööb natuke ja tudub...mõne aja pärast jälle sama asi. Ma ei saa aru, millest selline asi võib olla...kõht ei saa ju nii tühi olla?
Olen kuulnud, et kui hambad hakkavad tulema, siis ka võivad nii teha. Tatti tuleb tal küll palju, aga näpuga katsudes ei tunne, et midagi hakkaks tulema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Hambad tulevad tavaliselt 6. elukuul, väga harva ka varem, kuid ma ei usu, et hammaste tulek oleks lapse rahutu une põhjus.
Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Ärganud laps püüdke kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama.
Lapsel esineb aeg-ajalt perioode, mil ta soovib tavapärasest sagedamini süüa. Siis on lapsel käsil kiire kasvamise periood. Need tulevad tavaliselt ette teisel ja kuuendal elunädalal ja kolmandal kuul. Paari päeva jooksul sööb laps väga tihti, luues enda tarbeks ema rinnas piima juurde. Mõne päeva pärast taastub tavapärane rütm.

Lugupidamisega,
Tiia Voor