2kuuse söömine 11.04.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul nimelt suur mure pisikesega, juba mitmendat hommikut üks ja sama trall. Nimelt nutab aina, on rahutu ja ei söö, kui tissi näeb kukkub karjuma.
Kui väga näljaseks muutub sööb 5-10 mintsa ja magab siis pisut ja hakkab jälle karjuma. Isegi süles karjub. Olen arvanud, et gaasid, annan rohtu, võimleme jne... puuksud tulevad kenasti välja.
Rahulikult magab vaid ööse ja sööb siis ka ilusti.
Kakamist ka enam pole, aint korra päevas kui sedagi. Mähe on mudugi märg alati.
Kas kõht kinni ei või tal olla ?
Ja veel lisaks ajab keelt suust välja ja ilastab, nii et ajab endale kurku ja siis hakkab köhima ja vahel tuleb nii ka toit ülesse.
Ma ei tea, mida enam teha, olen kurnatud sellisest murest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui nii väike laps on rahutu ja keeldub söögist, siis palun konsulteerige kohe perearstiga.
Üheks põhjuseks võib-olla rinnapiima vähesus, et sellest üle saada peaks rinnast piima väljutama iga paari tunni tagant. Kui laps ei ole nõus rinda imema, siis peaksite piima välja lüpsma.
Kui lapsel tuleb palju toitu tagasi, siis võib olla tegemist toidutagasiheitega. Kui laps ahmib koos toiduga õhku, siis võiks teha söötmisse pause, et allaneelatud õhk lapse maost välja tuleks. Pärast söötmist hoidke last iga toidukorra järel oma õla najal püsti, et allaneelatud õhk välja pääseks. Magu tühjeneb kiiremini, kui beebi lamab paremal küljel, ent toidu tagasiheidet juhtub vähem, kui ta on vasakul küljel. Seepärast soovitatakse vahetult pärast toitmist hoida last paremal küljel, magama aga panna ta vasakule küljele või selili. Kui laps on kõhuli, juhtub tagasiheidet kõige harvemini, kuid imiku äkksurmaohu tõttu, mida seostatakse kõhuli magamisega, soovitatakse kõiki alla aastasi lapsi panna selili magama.

Lugupidamisega,
Tiia Voor