Katt keelel 05.12.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Probleemiks on kollakas-oranžikas katt lapse keelel, mis tekkis u 1. elukuul ja oli algselt valge. Halba hingeõhku ei ole. Laps on praeguseks 6-kuune. Soodaveega ja mineraalveega puhastamine ega ravi Daktariniga tulemusi ei ole andnud. Lapsele on tehtud vereproov ja kakaproov, mõlemad olid korras. Samuti on võetud proov keelelt, mis näitas, et seenega tegemist ei ole.
Enda ega lapse toiduga seost ei ole märganud, ent laps on olnud alates 2. elukuust kehva isuga ja väikese kaaluiibega (sünnikaal 3140 g, kaal 6-kuuselt 6840g). Lisaks rinnapiimale oleme katsetanud erinevate piimasegudega ja kõikvõimalike pudrude-püreedega. Enamasti laps sööb mõned lonksud/ampsud ja keerab siis pea kõrvale ning hakkab muude asjadega tegelema. Kui toitu väga järjekindlalt pakkuda, saab ta lihtsalt pahaseks ja hakkab kisama. Ka pikemad vahed toitmises ei anna tulemusi. Samas on ta füüsiliselt väga aktiivne ja suhtlemisaldis.
Perearst, lastearst, imetamisnõustajad ega laste stomatoloog ei ole osanud öelda, millega on tegu ja kas katt ning kehv isu/väike kaaluiive on omavahel seotud.
Kas oskate soovitada, mida edasi teha ja millised uuringud oleksid võimalikud?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapse kaaluiive on olnud vähene, aga see mahub normi piiresse. Kõige paremini saab lapse kaalu- ja kasvudünaamikat hinnata perearst, kellel on olemas kõik andmed alates sünnist.
Ilma nägemata on väga raske arvata keele katu kohta, aga kirjelduse järgi võib tegemist olla nn "geograafilise keelega", mis on lihtsalt üks keele omapära ja ei kuulu haiguslike muutuste alla. Sel puhul on keelel punakad laigud, mis on piiritletud valkjas-kollase katuga, keel meenutab maakaarti. Laikude ja nende piirjoonte asukohad võivad muutuda.
Kui olete ikkagi mures keelelaikude ja vähese kaaluiibe pärast, palun pöörduge üldpediaatri vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor