Lapsel noku valus 07.11.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mure selline, et minu 4. aastane poeg on alates eelmise nädala reedest või laupäevast (4. või 5. nov) kurtnud, et ta noku on valus. Lähemal küsimisel selgus, et seda ta kuhugi ära löönud pole ega vahele jätnud, vaid lihtsalt valutab ning valutab just noku ots, mitte kogu noku. Pissimine talle valu ei tekita, seega kuseteedega ilmselt asi seotud pole. Noku punane ka pole. Sinnamaani polnud ma aga lapse suguelundeid pestes eesnahka tagasi tõmmanud, kuna selle kohta olen kuulnud vastakaid arvamusi ja seega pole julgenud seda teha, ka perearst pole selle kohta mulle midagi maininud. Pärast lapse juttu aga hakkasin mõtlema, et äkki oleksin pidanud juba tal hakkama eesnaha alt ka pesema ja äkki valu põhjustab hoopis eesnaha alla kogunenud smegma ja selle põhjustanud põletik.
Igatahes eile ja üleeile õhtul panin lapsele vannivette natuke kaaliumpermanganaati ja lasin lapsel natuke aega istuda selles õrnlillas vees, juhuks kui tegu on põletikuga. Nokut pestes tõmbasin tal ka natuke eesnahka tagasi ja pesin intiimpesugeeli ja veega selle alt... jõuga ma nahka ei tõmmanud ja laps ütles, et tal valus pole, kui talt küsisin. Eesnaha alt oli aga peenisepea teist tooni kui lapse ülejäänud nahk, st veidi tumedam, ehk isegi lillakas (ei olnud punane). Ka oli seal hästi-hästi väheke valget ollust, mille maha pesin. Ma muidugi ei tea, milline peab nii väikese lapse noku välja nägema eesnaha alt, seega vbl peabki selline olema. Tänaseks, ehk esmaspäevaks pole aga mure üle läinud ja laps ikka vahepeal kurdab, et noku on valus.
Seega tahaksingi küsida, et kas lapse valulik noku ots võib olla tingitud eesnaha alla kogunenud smegmast ja sellest tingitud põletikust ning kas ma pean/tohin tal eesnaha üldse tagasi tõmmata ja sealt alt pesta või mitte? Või peaksin ma hoopis midagi muud ette võtma?
Tahtsin nõu küsida oma perearstilt, aga ta praegu puhkusel ja tuleb tööle tagasi alles järgmise nädala kolmapäeval, sealsete asendajate käest aga eriti ei taha nõu küsida, kuna teema väga delikaatne ning tunnen ka, et oma perearst kogenum ja kompetentsem. Seega küsin igaks juhuks juba siit nõu.

Ette tänades, 4-aastase poja ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui eesnahk liigub vabalt üle peenisepea, siis tuleb ka eesnaha alust piirkonda pesta. Peenisepea võibki olla tumedam, kergelt lillakaspunase varjundiga.
Kõige sagedasem noku valulikkuse põhjus on eesnahapõletik, aga siis on eesnahk punetav. Teisena võib valulikkust tekitada ka trauma. Vahel võib see trauma olla nii tühine, näiteks jääb noku tõmbluku vahele või saab muul moel pigistada, et laps seda ei mäleta, aga valu tekitab ikkagi.Kui valu püsib ja perearsti pole võimalik kätte saada, siis võite pöörduda ka lastekirurgi poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor