Hemangioomi eemaldamine 21.01.02 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Palun infot hemangioomi eemaldamise kohta.

Poeg on hetkel 8 kuune, hemangioom asub laubal ning selle läbimõõt on umbes 6 mm, lisaks veel paar väiksemat täppi. Elame Tallinnas.

Erinevate arstidega konsulteerides olen aru saanud, et selliste mõõtmetega hemangioome eemaldatatakse põhiliselt külmutamise teel. Kardan seda varianti, sest minu sugulasel, kellel oli hemangioom jala peal ning selle eemaldamisel kasutati samuti külmutamist, on praegu 10 aastat hiljem jalal inetu auguline arm, mis ületab mõõtmetelt umbes 3 korda olnud hemangioomi mõõtmed. Kas niisugune arm on külmutamise puhul tavaline? Olen kuulnud, et laserlõikus jätab kõige väiksema armi. Kas see vastab tõele ning millisel juhul hemangioom selle meetodiga eemaldatakse?

Arst vastas:

dr Maret Eller

Lastekirurg

TÜK Kirurgiakliiniku lastekirurgia osakond

Lugupeetud lapsevanem!

Hemangioomide raviks on tõesti erinevaid meetode. Teie lapsele sobiva variandi üle saab otsustada üksnes last nähes. Tallinnas tegeleb laste hemangioomidega dr. Indrek Varik. Tema vastuvõtt toimub neljapäeviti kl. 10-13 Tallinna Lastehaiglas. Arvan, et tema käest saate täpsema raviplaani. Praegu on olemas ka külmutusravi jaoks erineva külmutuspinna suurusega otsikud,mis võimaldavad täpsemat doseerimist. Kuid esmalt tuleks spetsialistiga konsulteerida, sest nii väikestel lastel on võimalus, et hemangioom taandareneb iseeneslikult.

Külmutusravi eelis on see,protseduur on lühike ning laps on ärkvel. Laserprotseduur nõuab üldnarkoosi. Olenevalt hemangioomist võib vajalik olla ka korduv protseduur. Armide erinevus ei pruugi olla erinev, sõltub muidugi jällegi hemangioomi sügavusest ja suurusest.