Suurenenud lümisõlmed 03.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 3kuusel tital on vasakul kaelal ja kaenla all suurenenud lõmfisõlmed. Lümfisõlme läbimõõt kaelal on kuskil 1,5 cm. minu meelest on kaenla alune lümisõlm ka suuremaks läinud. millest võivad ls nii väikesel suureneda? Kas see on ohtlik? Kas sellel on ka mingi ravi või kuidas need ära kaovad?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikestel lastel on lümfisõlmed tuntavad kaelal, kaenlaalusi ja kubemes. Lümfisõlmed võivad olla kuni 1 cm läbimõõduga. Kaenlaalused lümfisõlmed võivad olla suurenenud seoses BCG (tuberkuloosi) vaktsineerimisega. Ka igasugused külmetushaiguste (nohu, köha, kurgupunetus, kõrvapõletik) korral on lümfisõlmed suuremad.
Kindlasti peab lümfisõlme suurust jälgima dünaamikas, kui lümfisõlm suureneb ega hakka vähenema, peab uuesti tegema uuringud.

Edu soovides,
Tiia Voor