flixotide 20.06.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Minu 1 a 3 kuune poeg tarvitab teist kuud flixotide'i . Määrati talle pärast väga pikalt kestnud köha (põhjused erinevad - bronhiidid, märtsis kopsupõletik), mis kuidagi üle ei läinud. Andis esimese 30 päevaga häid tulemusi, siis korjasime uue viiruse ja köhast tingituna jätkama Flixotide 'ga. Kas Te teate, kui suur on ravimi infolehel toodud kõrvaltoime - kasvupeetus - esinemise sagedus? Kas Flixotide võib põhjustada sõltuvust? Mis vanuses on astmat üldse teoreetiliselt võimalik diagnoosida (seda diagnoosi meil pole, loodame pääseda)?
Lugupidamisega
Merle

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Astma diagnoosi pannakse alates imikueast, kui lapsel on korduvad bronhiidid või hingamisteede allergiline reaktsioon mõne allergeeni vastu.
Kasvupeetus ei ole kirjeldatud, kui päevane Flixotide doos on 200 mikrogrammi. On välja arvutatud statistiline tõenäosus, et 3-5% lastest, kes saavad Flixotide kuni 400 mikrogrammi päevas, võib tekkida lühiaegne kasvupeetus, kuid lõplikku kasvupikkust astmaravimid ei mõjuta. Küll aga võib ravimata astma tekitada kasvuhäireid, sest lapse organismis on pidevalt allergiline põletik ning sageli kaasneb astmaga ka hapnikupuudus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor