beebil k6huga probleemid 11.12.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere doktor!
olen 1.5 kuuse tudruku ema. nädal tagasi hakkas lapsel kaka vahutama. Alguses vähem, kuid puhapäevaks oli tunne, nagu oleks "seepi" söönud. Laps on rinnapiima toidul. Olen lapse sunnist alates puudnud oma toitumist jälgida: hommikul söön putru (piimaga valmistatud), l6unaks kartulit v6i makarone m6ne kastmega, 6htul olen söönud kohupiima v6i jogurtit.Banaani, Kohupiima ja jogurtit söön ka päeva jooksul, kui k6ht tuhjaks läheb. Joon ainult taimeteed, j6hvika/musts6stramahla,ka vett (viimastel päevadel rohkem). Enda arust ei ole ma midagi väga erilist söönud, et lapsel sellest k6ht korrast ära v6iks minna. Igatahes on tal kaka roheline, limane ja vahutab. Isu on lapsel endiselt hea, kuigi 6htupoole hakkab tissi otsas väänlema ja ei saa korraga k6htu täis suua. siis toidan teda u iga tunni järel. eile aga läks tal k6huvalu vist väga hullukh, sest ta röökis lausa lohutamatult.
Rääkisin ka perearstiga ning ta soovitas 2 kapslit Gefiluse bakterit päeva jooksul anda. Annan esmaspäevast alates, aga siiani pole midagi eriti paremaks muutunud. Tänahommikuses kakas oli ka veidi verd lima sees. Laps kakab 4-5 korda päeva jooksul. Kas see on normaalne temavanuste beebide puhul? Nuud hakkab mulle ka tunduma, et ta magab liiga palju. Kui kaua nii väike laps korraga tavaliselt päeva jooksul ärkvel on?
kas mu lapse k6huprobleemi p6hjuseks v6ib olla laktoositalumatus? Ei julge enam midagi suua ise.
Jutt tuli vist väga segane, aga loodan, et saate mind n6uaandega aidata!
Lugupidamisega, murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhulahtisuse põhjusi nii väiksel lapsel on vähe: nakkuslik kõhulahtisus, toidutalumatus või -allergia, kõhulahtisus mingisugusest muust haigusest tingituna. Imikutel tavaliselt ei ole laktoositalumatust, see võib tekkida pärast kõhulahtisust ja möödub mõna aja pärast. Kooliealistel lastel ja täiskasvanutel on laktoositalumatus sagedasemaks probleemiks, aga siis on kõhulahtisus ja seedetraktivaevused selgelt seotud piimatoodete tarvitamisega ning sageli on ka mõnel teisel pereliikmel sama probleem.
Rinnapiima toidul oleval imiku roojamissagedus on väga varieeruv: 6-7 korda päevas kuni ainult paar korda nädalas. Sagedast roojamist rinnapiima saaval imikul peetakse normaalseks, kui sellega ei kaasne kõhuvalu, verd ja lima roojas ning laps võtab kaalus hästi juurde ning tema üldseisund ja käitumine on tavapärased.
Teie aga kirjutate, et lapsel on verekuid roojas, siis tuleb uurida kõhulahtisuse põhjust. Võimalik, et laps siiski reageerib mingisuguse Teie söödud toidu peale. Proovige nädalaks ajaks jätta oma menüüst välja kõik piimatooteid sisaldavad toidud, sest piimaallergia võib tekitada kõhulahtisust. Kui nädalaga ei taandu kõhulahtisus, siis on tõenäoliselt mingi muu toit või mõni teine põhjus.
Veresisaldusega kõhulahtisuse põhjuseks võib olla ka nakkushaigus. Ega kellelgi teisel pereliikmel või külalistel pole kõhulahtisust?
Kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam anda lapsel piisavalt vedelikku. Kui laps kakab suures koguses ja tihti vesivedelat rooja, siis kaotab ta soolestiku kaudu palju vedelikku ja mineraale ning nende asendamiseks peab lapsele andma Rehydron lahust, mida müüakse apteegis. Vedelikupuuduse korral muutuvad lapsed esialgu rahutuks, hiljem muutuvad uniseks ja magavad tavapärasest rohkem. Tõenäoliselt ei põhjusta 4-5 korda päevas kakamine vedelikupuudust, kui roojakogused ei ole suured. Võitegi toita last sagedamini, et tal ei tekiks vedelikupuudust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor