1. aastase poisi hemoglobiini tase 111 26.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

9. kuuselt mõõdeti poja hemoglobiini tasemeks 112. Perearst kirjutas välja Ferrum Lek siirupi. Peale üht kuud, selle tarvitamist, oli hemoglobiini tase 115. Aastaselt mõõdeti uuesti hemoglobiini taset ja nüüd oli see 111. Arst kirjutas uuesti välja Ferrum Leki siirupi retsepti ja soovitas seda nüüd paar kuud anda.
Poeg sööb kolm korda päevas rinnapiima. Ja vähemalt kord päevas hakklihakastet meenutavat püreed umbes 100g (ühesõnaga liha on seal sees vähemalt pool, ülejäänud juurvili), lisaks hommikul piimaga keedetud putru ja õhtul puuvilja (nt õuna, pirni) püreed. Olen pidevalt toidus liha kogust suurendanud. Aga paistab, et hemoglobiini taset ei mõjuta see üldse (tase pigem langeb). Poiss ise on parajalt priske (kaalub 11,9 kg , on 81 cm pikk). Ja sööb hea meelega.
Lugesin siit, et suur kogus rinnapiima päevas võib raua puudust põhjustada. Kas peaksin talle vähem rinnnapiima andma? Kas mitu kuud rauapreparaadi andmist talle kuidagi kahjulikult ei või mõjuda? Kas peaks kaaluma ka muid põhjusi madala hemoglobiini taseme seletamiseks, kui vale toitumine?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rauapuudusaneemia on Eesti väikelastel sagedane probleem, sest hakatakse liiga hilja andma imikutele lisatoitu. Kõige sagedamini on rauavaguse tekke põhjus väikelastel toitumisvead. Eelkõige liigne piimatoodete (lehmapiim, rinnapiim, keefir, kohupiim jne) tarvitamine ja liha vähesus toidus. Piimatoodete koguhulk võiks olla ööpäevas kuni 0,5 l. Peab silmas pidama, et vorstitooted ei ole lihaallikaks, kuna sisaldavad väga palju muudki kui liha. Lisage menüüsse punast liha. Taimsetest allikatest (maasikad, granaatõun) ei saa organism piisavalt hästi rauda kätte.
Rauasisalduse kohta annavad infot ka muud näitajad peale hemoglobiini. Nii saab ferritiini, MCH, MCV ja transferriini retseptorite sisalduse järgi otsustada, kas tegemist on rauapuudusega organismis. Rauaravi kestab tavaliselt mitu kuud, sest ravi käigus peavad täidetud saama ka rauavarud, vastasel korral tekib pärast ravi lõppu uuesti kehvveresus.
Eelkõige soovitan aga pöörata tähelepanu toidule!

Edus oovides,
Tiia Voor