Hägune ning nagu röga täis uriin 03.02.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

kolm nädalat tagasi avastasin, et minu lapsel on uriin hägune ning selles on nö rögased ollused (mitte verised). Viisin proovi perearstile. Kuna üsna peale seda tuli ka tihedam soov minna potile ning öösel lasi alla või ei jõudnud potlile (rohkem kui pool a pole seda probleemi meil olnud), siis arvati, et on külma saanud ning põiepõletik. Proov vist näitas ka siis midagi. Arst määras antibiootikumid 5 päevaks. Ravi tehtud, läks uriin nagu selgemaks. Kuid paari päeva pärast tuli kõik tagasi. Uriin taas hägune ja laps küll tundis, et pissihäda öösel, kuid kui ma potile läksin panema, olid juba tilgad püksid. Viisin uued proovid. Ei midagi. Nädal aega tagasi saadeti proov Tln külviks. Eile sain teada, et mingit bakterit ei olnud. Kuid uriin jätkuvalt hägune ja öösel pean üles tõusma, et last pissitada, muidu magab hommikuks loigus. Koos selle haigusega tuli lapsel paaniline hirm vannis käimise ees. Viimane vanniskäik oli vahva, ei saanud last isegi ära sealt. Ja kui kaks nädalat tagasi üritasime, siis ta oli nõus minema, kuniks selle hetkeni, kui hakkasin teda vanni tõstma. Nädal ajaga saavutasin siis nii palju, et sain nuku ja väikese nukuvanniga lapse vanni kõrvale pingile istuma. Pesime nukku ja ta pesi ka rätikuga ennast. Järgmine päev sama. Kolmadal päeval õnnestus istudes tal juukseid pesta. Vanni ei lähe. Ka õueriideid ei taha eriti viimasel ajal selga panna. Pissides vist nagu valus pole. Vähemalt ei ütle ega nuta sel ajal, kui pissib. Sel reedel tekkis ka palavik 38. Muidugi ei pruugi need oma vahel seoses olla. Täna, ehk siis pühap on palavik alla 38. Sain ka perearsti kuidagi kätte, kes ütles, et kui esmaspäeval palavik alles, et läheksime uut proovi andma. Olen mures, kuna tean, et igasugused põiehaigused, või üldse põletikud, võivad ju jäädagi kummitama, kui nendest lahti korralikult ei saa. Laps saab piisavalt juua. Joob nii nagu kogu aeg, st siis enne haigust jõi ka normaalselt, vahel rohkem, vahel vähem. Praegu pakun looduslikke teesid, kodumorsse, vett. Detsembris sai tüdruk 2 a. ja üsna peale seda sai ta ka oma vaktsiini, mis siis tema vanusele ette nähtud. Keegi nagu mulle maininud, et uriinis võib ka mingeid soolasid olla? Kui see oleks ka nii, et kust need siis järsku sinna said ja millal ära kaovad????

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilma pissiproovi vastust nägemata on raske mingisugust arvamust avaldada.
Kui on olnud kahtlus kuseteede põletikule ja lapsel tõuseb uuesti palavik, peaks pissiproovi kordama. Parim pissiproovi võtmise aeg on hommikul kohe pärast ärkamist. Pissiproovi võtmise eel tuleb lapse alakeha pesta sooja veega puhtaks ja püüda proovitopsi saada keskmine pissi sorts.
Kui laps on olnud öösel kuiv ja tekib uuesti allapissimine, siis peab kuseteedepõletiku suhtes kontrollima. Enureesi ehk öist voodimärgamist võivad põhjustada: 1.pärilikkus
2.närvisüsteemi osade ebaküpsus, mis kontrollivad põietegevust ja öist uriini hulka
3. unehäired
4. kõhukinnisus
5. lapse haigused: kuseteede põletikud
6. hea või halb muutus lapse elus
Pissi võib häguseks muuta ka välissuguelundite põletik, siis peaks see piirkond olema punetav.
Kui uriinis on soolasid, siis peaks need olema ka pissiproovis tuvastatavad.
Vannikartust ei oska ma pissi hägususega seostada.
Kui allapissimine kestab edasi, siis peaks konsulteerima kõige pealt perearstiga ja vajadusel laste neeruarstiga.

Edu soovides,
Tiia Voor