1a3k kaalumure 23.08.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Eelmise nädala seisuga tütre kaal 8440g ning pikkus 74 cm, sama kaal oli ka kuu aega tagasi. Samas on laps väga hea isuga, sööb nii sea-, looma- kui kanaliha, erilisteks lemmikuteks on ühepajatoit ning aedvilja-frikadellisupp. Toidukordade vahel joob aeg-ajalt vett, mõnikord ka öösel. Sündis õigeagselt kaaluga 4330g ning oli 51 cm. 10 kuuselt kaalus laps 8300g ning aastaseks saades oli kaal langenud 8150g peale. Selle aja sees oli tal 3 päeva kõrge palavik ning 2 nädalat enne aastaseks saamist hakkas kõndima. Nii enne kui peale haigust sõi laps korralikult. Kaalulangus tuli mulle suure üllatusena. Perearsti arvates peaks sama vana laps kaaluma vähemalt 10 kilo, minu lapsel seda pea 2 kilo vähem. Laps muidu igati rõõmsameelne ning aktiivne. On tehtud nii kaka-, uriini- kui vereproove ning kõik olnud igati korras. Millest võib see vähene kaal tingitud olla?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie perearstil on õigus laps kaalub vähem kui norm, sest aastane laps kaalub 9-11 kg. Kõigepealt oleks vajalik teada lapse igakuist kaalu ja kasvuiivet alates sünnist, et otsustada, millal kaalupeetus tekkis.
Kaalupeetuse põhjuseid on mitu. Esiteks peab kindalaks tegema, kas toit katab tema vajadused. Näiteks armastavad mõned lapsed juua palju mahla, piima ning seetõttu söövad vähem, kui oleks neile vajalik. Samuti rikub lapse isu ära "pidev näkitsemine". Kui laps ei söö söögiajal korralikult oma portsjonit ära, antakse talle toidukordade vahepeal midagi (saiake, küpsis jne) ja seeläbi rikutakse lapse isu järgmiseks toidukorraks. Nii tekib nö surnud ring. See on kõige sagedasem põhjus.
Teine põhjus võib olla lihtsalt pärilikkus, kui lapse isa ja ema on lühikesed ja kõhnad pole põhjust arvata, et lapsest tuleks suurem inimene kui tema vanemad.
Kolmandaks põhjuseks võib olla äge haigus nagu oli ilmselt Teiegi lapsel. Kuid pärast ägedast haigusest paranemist hakkavad lapsed kiiresti kaalus juurde võtma.
Neljandaks ja väga harva on põhjuseks kroonilised haigused või toidu imendumishäire seedetraktist.
Kui perearst on mures vähese kaaluiibe pärast ja tehtud analüüsid on korras ning Teie olete veendunud, et laps sööb korralikult, võiks perearst anda saatekirja lastearsti konsultatsioonile. Kindlasti võtke lastearsti juurde kaasa andmed lapse kaalu ja pikkus kohta ning tehtud analüüsid.

Edu soovides,
Tiia Voor