5a poisil kaka verine ja nokust tuli tilk verd 25.06.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mure on seoses 5-aastase pojaga. Aegajalt tuleb tal koos kakaga verd ja pühkides on pepu verine. Samas kõht käib tal korralikult läbi ja väljaheide on pehme, isegi vedelapoolne. Alguses ta tihti küll ka punnitab enne kui midagi tuleb. Perearst arvaski, et ilmselt on väljaheide erineva konsistentsiga ning tahkem osa vigastab väikesi veresoonekesi. Soovitas rohkem värsket süüa ja raviks kirjutas Fucidini salvi 2 x päevas. Ega ausalt öeldes poiss kreemitamist ei salli ja ei lase seda panna. Sööb korralikult, aga värsket kipub tõenäoliselt väheks jääma küll (üks lemmiktoitudest on sepik pasteediga).
Veritsuse probleem ei esine igal potilkäimisel, kuid on sagenenud viimase poole aasta jooksul, varem esines üliharva (kuigi võileibu sõi ka siis).
Eriti murelikuks teeb mind aga see, et eile teatas poiss mulle, et kui ta peale pissimist nokut raputas, tuli sellest tilk verd - mida see veel võiks tähendada? Ta muidugi raputab ja sikutab seda nokut üsna hoolega iga kord, kuna ei taha, et ükski tilk püksi satuks - aga samas lugesin foorumist, et tilkumine pole samuti päris normaalne. Vahel mänguhoos tulevad tal tilgad püksi ja umbes 2 korda viimase aasta jooksul on juhtunud, et püksi tuleb rohkem kui mõni tilk, paar korda on ka öösel alla pissinud, aga siis ta jõi vahetult enne magamajäämist.
Igaks juhuks mainin ka, et lapsel on kaks korda olnud bakteriaalne neeruvaagnapõletik: esimest korda juba 1,5 kuuselt ja teist korda 2aastaselt. Seotud oli see neeruvaagna laienemisega. Mõlemal korral sai haiglaravi ja tehti uuringuid, arvati, et kasvab välja. Hiljem pole probleemi olnud, seetõttu pole rohkem uurida lasknud.
Pika jutu lõpetuseks tahaks küsida, kas seoses eelkirjeldatuga oleks mul põhjust muretsemiseks ja eriarsti poole pöördumiseks lapsega?

Ette tänades,
Murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisus on sagedaseim põhjus, miks leitakse roojalt värsket verd. Kui laps kakamise alguses siiski punnitab, võib see olla märk kõhukinnisusest. Kõhukinnisuse ravis on olulisel kohal dieet. Sööma peab kiudainerikkaid toite, milleks on köögiviljad, puuviljad, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi. Kui laps joob palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Kui toidu jälgimine ei taga igapäevast roojamist, võib kasutada Duphalaci. See ravim muudab roojamassi pehmemaks ja kergemini kakatavaks ning seda võib kasutada pikka aega. Ravimit võib kasutada päevas 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Kui laps kaalub 20 kg, siis 2 korda 20 ml.
Vahel harva võib vere põhjuseks olla anaalava lõhe, mida saab ravida pehmendavate kreemidega.
Väga harva võib põhjuseks olla veritsev hemorroid. Põhiline ravi on vältida kõhukinnisust ja mitte lasta potil liiga kaua istuda. Istevannid soojas vees 10-15 minutit vähendavad hemorroidi mõõtmeid ja leevendavad vaevusi.
Kui kakamisel vere eritus püsib, soovitan pöörduda kas lastekirurgi või laste gastroenetroloogi poole.
Kui Te pole ise näinud veretilka pärast pissimist, siis ei saa olla kindel, et see oli tõesti veri. Kui probleem kordub peaksite pöörduma kõigepealt perearsti poole.
Pükste märgamise põhjus võib olla põie kontrolli puudumine. Põis võib täituda ülemäära, kuid laps seda ise ei tunneta ning ülepiiriline täitumine viibki pükste märgamiseni. Sel juhul peab lapsele meelde tuletama, et ta käiks iga kahe-kolme tunni tagant pissimas. Oluline on, et laps tühjendaks iga kord oma põie korralikult. Selleks peab olema mugav pissida. Poiss peaks istuma potil nii et jalad ulatuksid täistallaga maha, vajadusel tuleb jalgade alla panna väike pingike. Laps peab püüdma potil lõdvestuda ja rahulikult pissida.
Kui lapsel esines neeruvaagna laienemine, soovitan siiski kontrollida neere.

Lugupidamisega,
Tiia Voor