Kõhukinnisus 25.05.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Peale rinnapiimast loobumist (1aastaselt) hakkas laps kakama ca 2-3 p järel. Kaka kõva, tihti ka verine. Tänaseks on probleem kestnud 9 kuud ja süveneb (kakamiste vahe kasvab). Viimati kakas laps 8 p tagasi ja siis ka Microlaxi abil. Olen Microlaxi kasutanud mitmel korral (ca 4, mitte järjest) ja perearst keelas selle ära.
Olen proovinud piimatooted ära jätta (sõi neid väga palju) ja esimesel korral saavutasime selle, et laps kakas 5 päeva pehmelt iga päev. Kuid peale seda mõju kadus ja kõht läks uuesti kinni ja nüüd saab taas vähesel määral ka piimatooteid.
Mida pean veel proovima? Kas nii pikk mittekakamine võib muutuda mingil moel ohtlikuks lapsele?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Kõhukinnisus tikub süvenema, kui lapsele teeb kõva rooja väljutamine valu. Kui kakamine on valulik, hakkab laps kakat pärakus tahtlikult kinni hoidma ja kõhukinnisus süveneb veelgi. Kui Teie lapsel on vahel rooja peal verd, siis võivad olla pärakus ragaadid ehk väiksed haavandid ja sel korral on kakamine valus. Üliharva põhjustab kõhukinnisust seedetrakti väärareng.
Olete tublilt dieeti korrigeerinud, kindlasti peate jätkama kiudaineterikka ja seedimist soodustava dieediga.
Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui Duphalac ei toimi, siis võib kasutada lühiaegselt Guttalaxi või Forlaxit (3-6 päeva).
Kui lapsel ikkagi on kaka peal verd või kõhukinnisus püsib vaatamata ravimitele ja toidu korrigeerimisele, soovitan pöörduda laste gastroenteroloog vastuvõtule Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor