püksipissimine 07.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

minu 7a. tütar pissib püksi.See juhtub päeval,öösel on voodi kuiv. Kui küsin miks püksid märjad,siis leiab ta igasuguseid põhjuseid.Mis võib-olla selle põhjuseks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pükste märgamise põhjus võib olla põie kontrolli puudumine, mis omakorda võivad olla tingitud kas "laisast" või "närvilisest" põiest.
Nö "laisa" põie korral täitub põis ülemäära, kuid laps seda ise ei tunneta ning ülepiiriline täitumine viibki pükste märgamiseni. Sel juhul peab lapsele meelde tuletama, et ta käiks iga kahe-kolme tunni tagant pissimas.
Nö närvilise põie korral pissib laps sageli väikeste portsjonitena ning ta ei suuda tunnetada, millal on õige potile minna.
Vahel juhtub ka seda, et laps pissib kiiresti ära vaid osa ja mitte kõike põide kogunenud uriinist ning seepärast tekib kiiresti põie täitumine ning pissimise vajadus.
Vahel on püksi pissimise põhjus mingi psüühhiline üleelamine, stress.
Ning harva on pükste märgamise põhjuseks põletikud või väärarendid kuseteedes.
Oluline on, et laps tühjendaks iga kord oma põie korralikult. Selleks peab olema mugav pissida. Laps peab istuma potil nii et jalad ulatuksid täistallaga maha, vajadusel tuleb jalgade alla panna väike pingike. Laps peab püüdma potil lõdvestuda ja rahulikult pissida.
Peaksite pöörduma oma murega lastearsti poole, sest laps on juba suur ning märjad püksid võivad tekitada teiste laste poolt tõrjumist.
Tallinnas: Tallinna Lastehaigla, Tervise 28, registratuuri tel 679 9200, vajalik saatekiri; konsultatiivne vastuvõtt - dr Toots E 12.30-14.30 ja T 12.30-14.00 ning dr Luts T 13.30-15.30 ja K 13.00-15.00
Tartus: Tartu Lastekliinik, Lunini 6, registratuuri tel 731 9100; vajalik saatekiri; kontinentsi õde Elbe Hade tel 731 9575 ja dr Aili Traat.
Eelnevalt palun pange kellaajaliselt kirja pissilkäimised koos uriinikoguse mõõtmisega kahe päeva jooksul, et saada teada lapse urineerimisgraafik. Perearst võiks teha enne lastearsti juurde minemist vereproovi ja uriiniproovi.
Edu soovides,
Tiia Voor