Sooleparasiidid lastel 12.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Suvel võtsime kutsika ja tegime ussikuuri ja tal olid solkmed (toxocara canis). Vahepeal oleme andnud veel 3 korda ussirohtu. Nüüd 7,5 kuuselt leidsime jälle solkme.Loomaarst arvas, et vaatamata korduvatele kuuridele võivad nad koera orgamismis ikka sees olla. Koera määrisin nüüd kokku pastaga , mille toime on üks kuu ja mõjub vereringesse. Lastele andsin Vermoxit (kuigi neil sümptomeid ei esinenud-sügelust, köha, kõhuvalu jms) ja võtsime ise ka , kuid lugesin, et koerasolkmed inimesel lõppstaadiumini edasi ei arene, kuid võivad parasiteeruda organites ja isegi silmanärvis ning tõsiselt kudesid kahjustada. Kuidas saaks neid hävitada või kindlaks teha kui neid on, sest suu kaudu rohi mõjub ju ainult soolestikus. Kas peaksin tegema mingid uuringud või jälle andma rohtu mingi aja möödudes . Lapsed on 7- ja 10-aastased.
Tervitades murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Suu kaudu võetud rohi mõjub kogu organismile, nii ka ussirohud imenduvad soolestikust vereringesse ja Vermox kantakse verega üle kogu organismi laiali. Kaudse viite parasiitide leidumisele organismis saab tavalisest vereproovist, kus usside korral on tõusnud eosinofiilide arv. Eosinofiilide arvu tõusu põhjustavad aga ka teised haigused, näiteks allergia. SA Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlaboris tehakse ka vereanalüüs Toxocara canise vastaste antikehade olemasolu kohta vereseerumis. Seda analüüsi tehakse küll vaid siis, kui on kahtlus toksokariaasi suhtes. Et vähendada lastel ohtu nakatumiseks peske sageli käsi, kindlasti pärast kutsikaga mängimist, koera asjadega kokkupuutumist, enne söömist jne. Andke koerale regulaarselt ussirohtu - sellega väheneb potentsiaalselt nakkusohtlike ussimunade arv.
Lugupidamisega,
Tiia Voor