11 kuuse lapse uni 13.09.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Minu poeg, peagi 11 kuune ei taha kohe üldse magada. Päeval magab ta ainult 30 min ja õues, kui ta õues magama panen ja tuppa toon siis 30 min pärast on ta üleval ja ma lähen ta juurde, panen ta pikali ja siis ta jääb üldiselt uuetsi magama aga ma pean tema kõrval olema, siis magatakse heal juhul kuni 1 h veel, kokku siis 1,5 h. Kahjuks ei saa m akogu aeg tema kõrval olla ja tahaksin teda ikkagi ilusa ilmaga õue magama jätta. Öösel magab ta halvasti. jääme öötuttu kuskil 22 (kui hästi läheb) ja siis on ärkamine 24, magama saan ta uuesti 00.30 ja ta magab kuni 2ni ja siis 4.30 jälle äratus, kus ta toimetab ringi mööda tuba ja jääb magama uuesti 6 paiku. ja magab 7.30ni ja jälle üleval. Heal juhul on ainult üks selline ärkamine öösel kus ta ringi toimetab. muidu ikka kaks korda. Ärkab nutuga. Sööb öösiti. Tal on 6 hammast suus ja minu teda tulekul ei ole hetkel nii ühtegi - otseselt.
Öösiti on tal gaasid, sest ta punnitab, paneb pepu püsti ja puuksutab, siis ta vähkreb ja magab kogu aeg kõhuli. Olen proovinud käsimüügis olevaid gaasirohtusid ja teesid aga samamoodi vähkreb ja sipleb ja nutab nagu ikka.
Sööb ilusti ja söögiisu hea. sööb samat toitu mis teised pereliikmed. Sööb ka öösiti.
Sünnitus oli norm aga ainult ei lubatud pressida minu silmade pärast kuna on suur miinus (pea -10).
Olen sellest nii väsinud, lapse sünnist pole ühtegi ööd olnud kus ma oleks magada saanud korralikult magada.
Mis ma tegema peaksin et ta hakkaks korralikult magama nii päeval kui öösel. et päeva veel peab vastu aga öösel võiks küll juba. Millal oleks õige aeg öine söötmine ära lõpetada(rinda sai 2 esimest kuud ainult kahjuks). Kuidas oleks seda kõige õigem teha.
Ah jaa, ta magab minu kõrval, lapse isa teises toas, kuna tal on selline töö, kus peab olema väljapuhanud. Oma voodis ta tõuseb püsti ja hakkab nutma.

Nääd sai küll väga pikk kiri.
Ehk oskate mind kuidagi aidata või nõu anda.

Teie vastust ootama jäädes

väsinud ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Selles vansues saab laps hakkama öise söömiseta. 11 kuune hakakb juba tasapisi sööma perega sama toitu. Kui laps saab piimasegu veel lutipudelist, on aeg hakata jooma tassist. Ka pekas laps magama oma voodis. Nii lutipudelist võõrutamine kui ka magamapanek tema enda voodisse tekitab algul palju probleeme- 2-3 esimest ööpäeva on päris rasked. Seetõttu võiks katsetada nädalalõpul kui endal võimalust välja puhata. Selles vanuses laps on juba päris hea enesekehtestaja ja katsetab piire. Vahel on üleminekuperiood kergem kui ema paar päeva kodus ei ole. Ehk on võimalust vanaema abiks võtta? Toit tahaks veel mõtlemist, sest üks võimalik rahutuse põhjus tundub lapsel olevat kõhu puhitumine ja gaasivaevus . Konsulteeriksin last ka lasteneuroloogiga. Mõnikord on rahutuse põhjuseks neuroloogiline probleem.

Edu soovides
Heli Grünberg