lastearstile-dr.Heli Grünberg---kaaluiive 23.02.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.minu mure seisneb selles ,et laps ei söö korralikult ja ei võta
seega ka kaalus ja pikkuses juurde..püüan talle küll anda erinevaid
toite samal söögikorral, aga harva sööb ta sada g toitu ära.enamuse ajast
ajab suust lihtsalt välja.olen proovinud ikka ja aina uuesti anda aga
neli viis korda järjest aetakse toit välja.rpa-d tarbib ka vähem kui
eakohaaselt ja teised imikud..esimestel kuudel tarbis max 120ml.nüüd
tavaliselt 150 ja kuni 200. ml -annan talle kõiki toite aga enamjaolt
meeldib banaan ja sai ning juust.millest ta kunagi ära ei ütle..lihaga
büreesid saan hommikuks või lõunaks ikka vahel anda,aga ta lihtsalt
keeldub .putrusid ka enam ei kavastse süüa.
ta sündis ajaliselt ja kaalus siis 2920 g 48 cm nüüd on kohe aastaseks
saav..11.kuuselt kaalus 6800 g ja oli 69 cm pikk.
tavaline kaaluiive oli 300 g.-oleme korra haiglas uuringutel käinud..siis
proovid olid kõik korras..
Mida me peaksime veel tegama ,kelle poole pöörduma.ja miks laps nii vähe
sööb.kuidas teda sööma utsitada?niipalju muresid keerleb peas.
Tänan kui vastata suudate.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kasvukõveralt vaadates on lapse praegused kaal ja pikkus napid. Kaal on nö alumisest piirist tunduvalt allpool. Kõige sagedasem põhjus, miks 1-2 aastane laps kehvalt sööb, on rohke joomine. 1-2 aastased, kellel lutipudel veel alles on, joovad tavaliselt palju. Isegi 1,5-2 l päevas-piim, keefir, mahl, joogijogurt. Toiduenergiat saab nii piisavalt, laps kasvab häati, kuid laua juures ei söö. Lutipudelist võõrutamine ja tassist jootmisel hakkab laps jooma tunduvalt vähem ning hakkab ka sööma. Teine isutuse põhjus on kindlate söögiaegade puudumine ja söömine-näksimine-mahlajoomine toidukordade vahel. Kui kindlad söögiajad saavad paika ja toidukordade vahel midagi ei anta, hakkab laps ka laua juures kenasti sööma. Ka sellised lapsed kasvavad kenasti.
Teie lapsega tundub olevat keerulisem lugu, kuna ta ei kasva hästi. Kui ka pikkuskasv on napp, tuleb otsida või vähemalt välja lülitada haigus. Kuna mul ei ole andmeid senitehtud uuringutest, ei olegi paremat nõu, kui tulge vastuvõtule. Vajaksin kindlasti kasvamise andmeid ja andmeid senitehtud uuringutest. Võtke palun telefoni teel ühendust tel. 7 319 573 alates järgmisest nädalast.
Edu soovides
Heli Grünberg